💸 DOPRAVA ZDARMA pri nákupe nad 66 EUR      🚚  RÝCHLE DORUČENIE do 1 - 2 pracovných dní    🌿 PRÍRODNÉ SUROVINY      ♻ EKOLOGICKÉ BALENIE 

VÝROBA VONNÝCH VOSKOV DO ARÓMALAMPY

Čo sú vonné vosky do arómalampy?
Na výrobu vonných voskov budeš potrebovať
Postup výroby vonných voskov
Aké esenciálne oleje a bylinky vybrať pre vonné vosky?

ČO SÚ VONNÉ VOSKY DO ARÓMALAMPY?

Arómalampy sú tradičnou a obľúbenou pomôckou v arómaterapii. Pod arómalampou sa zapáli čajová sviečka a do hornej nádobky arómalampy sa naleje voda a kvapne pár kvapiek esenciálnych olejov. Takto to asi pozná väčšina. Ale namiesto vody a oleja je možné použiť aj vonné vosky.

Vonné vosky sa vkladajú do hornej nádobky arómalampy namiesto vody s esenciálnym olejom. Ich výhoda spočíva v tom, že nie je potrebné striehnuť a neustále dolievať odparujúcu sa vodu z nádobky, takže si môžeš nerušene vychutnávať voňavé okamihy pri blikotajúcom plameni sviečky. Ich vôňa je dlhotrvajúca a intenzívna.

Po dohorení sviečky vosk v nádobke stuhne, ale môžeš ho opakovane použiť. Zapálením čajovej sviečky v arómalampe sa vosk znova roztopí a jeho vôňa sa bude opäť šíriť do ovzdušia. Vosk môžeš opakovane používať, až pokým jeho vôňa úplne nevyprchá. Potom ho jednoducho vymeň za nový alebo nádobku vyutieraj a ak chceš, vosk môžeš opäť nahradiť vodou, do ktorej budeš kvapkať esenciálne oleje.

Ak si chceš kúpiť hotové vonné vosky, zameraj sa na to, aby boli čisto prírodného pôvodu. Ak si kúpiš vonné vosky, ktoré obsahujú syntetické zložky, nielenže nezískaš žiadne terapeutické účinky z odparujúcich sa voskov, naopak, budeš vdychovať škodliviny, a to zrejme nechceš. Ak zakúpené vonné vosky neobsahujú informáciu o zložení, buď si istý/á, že nepôjde o prírodný produkt.

Výroba vonných voskov je veľmi jednoduchá, hravo ju zvládne aj začiatočník bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. A ak už si niekedy vyrábal/a sviečky, tak toto je ešte jednoduchšie. ;) Poďme na to! 

NA VÝROBU VONNÝCH VOSKOV BUDEŠ POTREBOVAŤ

Dôležitou zásadou je, aby všetky suroviny, ktoré pri výrobe použiješ, boli čisto prírodného pôvodu. To znamená, že treba použiť prírodné vosky, prírodné farbivá a čisté esenciálne oleje. Len pri takejto kombinácii môžeme hovoriť o prírodných vonných voskoch a len takéto vosky môžu mať blahodarné účinky na náš organizmus.

  • prírodný vosk - vhodné sú vosky s nízkou teplotou topenia, pretože tieto sa zbytočne neprepaľujú, napr. sójový vosk Pillar, alebo včelí vosk - my sme použili 80 g sójového vosku Pillar na každú farebnú kombináciu
  • prírodné farbivo vosku - táto surovina je voliteľná, použi ju, ak chceš vyrobiť farebné vosky - my sme použili fialové a zelené farbivo, ale vyrábali sme aj vosky bez použitia farbiva; stačí použiť malý kúsoček farbiva - intenzitu farby si môžeš prispôsobiť pridaním viac alebo menej farbiva
  • esenciálny olej podľa vlastného výberu - môžeš pridať v pomere max. 8 % z celkového objemu vosku; my sme použili 5 ml esenciálneho oleja (cca 1/2 z 10 ml fľaštičky) na každých 80 g vosku, ale môžeš pridať aj menej, ak chceš dosiahnuť jemnejšiu vôňu (my sme použili pomarančový olej na biele vosky, zmes Energia na zelené vosky a levanduľový olej na fialové vosky)
  • sušené kvety alebo bylinky - dodajú vonným voskom ďalšie benefity pochádzajúce z účinných látok samotných byliniek (my sme použili sušené lupienky ruží na biele vosky, rumanček na zelené vosky a levanduľu na fialové vosky)
  • silikónovú formu na vonné vosky podľa vlastného výberu
  • Pomôcky: nádoba na topenie vosku, nádoba na vodný kúpeľ, drevené miešatko

POSTUP VÝROBY VONNÝCH VOSKOV

1.   ROZTOP VOSK

Vosk nasyp do vhodnej nádoby na topenie. Ideálne je, ak použiješ nádobu s rúčkou a so zobáčikom, ktorý Ti uľahčí nalievanie roztopeného vosku z nádoby do formy. Vosk daj topiť do vodného kúpeľa na sporák na mierny oheň. Vosk môžeš občas premiešať. Zbytočne ho neprehrievaj.

2.   DO FORMY NASYP SUŠENÉ KVETY

Kým sa topí vosk, do každej dutinky formy nasyp trošku sušených kvetov alebo byliniek.

3.   PRIDAJ FARBIVO VOSKU

Keď je vosk úplne roztopený, odstav ho zo zdroja tepla a pridaj do neho kúsoček farbiva vosku. Dôkladne premiešaj, aby sa farbivo úplne rozpustilo a aby bola zmes pekne rovnomerne zafarbená. Nezabudni, že farba stuhnutých voskov bude bledšia, ako je farba roztopeného vosku, preto s tým počítaj. Ak chceš vedieť, ako bude vyzerať stuhnutý vosk, stačí kvapnúť pár kvapiek roztopeného vosku napr. na tanierik. Vosk rýchlo stuhne a tak ihneď vidíš, ako budú vyzerať tvoje hotové vosky. V prípade potreby môžeš pridať ďalšie farbivo.

4.   PRIDAJ ESENCIÁLNY OLEJ

Ak chceš vyrobiť voňavú sviečku, pridaj esenciálny olej podľa vlastného vkusu a dôkladne premiešaj. 

5.   NALEJ ROZTOPENÝ VOSK DO FORMY

Vosk by pri nalievaní do formy nemal byť príliš horúci, tak počkaj s nalievaním pár minút po odstavení vosku zo zdroja tepla. Vosk nalievaj pomaly. Môžeš zaliať voskom celé dutinky alebo môžeš vosk a sušené kvety vrstviť. Vtedy do formy nalej len trochu vosku, nechať stuhnúť, posyp novou vrstvou sušených kvetov a dolej voskom po okraj.  

6.   VONNÉ VOSKY NECHAJ STUHNÚŤ

Doba tuhnutia vosku je pomerne krátka, keďže vosky sú malé, ale odporúčame nechať ich vo forme aspoň 1 hodinu.

7.   VYBER VONNÉ VOSKY Z FORMY

Po úplnom stuhnutí vosky úplne ľahúčko vyklop z formy von. 

A to je naozaj všetko. Vosky sú hotové a môžeš ich ihneď použiť do arómalampy.

AKÉ ESENCIÁLNE OLEJE A BYLINKY VYBRAŤ PRE VONNÉ VOSKY

Pri horení sviečky v arómalampe dochádza k uvoľňovaniu prchavých látok z vonných voskov a zo sušených kvetov a byliniek do ovzdušia. Použitím vhodných esenciálnych olejov a byliniek pre svoje vonné vosky si teda zároveň vyberáš terapeutické účinky, ktoré ti ich vôňa môže priniesť do tvojho domova. Ingredienci teda vyberaj podľa toho, čo od vône očakávaš.

Prinášame ti zopár tipov:

Zaži s nami voňavú tvorivú terapiu!