*TÝŽDEŇ DOPRAVY ZDARMA* Od 15. 7. do 21. 7. 2024 pri nákupe tovaru v minimálnej hodnote 29 EUR dopravu zaplatíme za teba. 

VÝROBA SVIEČOK Z MEDZISTIENOK

Sviečky z medzistienok
Výroba sviečok pre deti
Na výrobu sviečky z medzistienky budeš potrebovať
Postup výroby sviečok z medzistienok
Výroba sviečok z včelieho vosku

SVIEČKY Z MEDZISTIENOK

Medzistienky sú pláty včelieho vosku, ktoré sú prioritne určené na využitie vo včelárstve, kde sa vkladajú do úľa pre včely na ich dielo potrebné pre rozvoj včelej rodiny a ukladanie zásob. Často sa však využívajú aj na výrobu točených sviečok. 

Medzistienky majú svoju typickú príjemnú medovú vôňu, a preto sviečky vyrobené z včelích voskových medzistienok prevoňajú Tvoj domov ešte skôr, ako ich zapáliš. 

VÝROBA SVIEČOK PRE DETI

Výroba stáčaných sviečok z medzistienok je vhodná aj ako kreatívna činnosť pre deti, pretože pri nej nedochádza k manipulácii s horúcim voskom. Nie je potrebné roztápať vosk na sporáku, ako je to pri výrobe iných sviečok, ani nie je potrebné použiť žiadnu ďalšiu nádobu či formu na sviečky. 

Dajú sa z nich vyrábať rôzne tvary sviečok – hrubšie alebo tenšie sviečky, vysoké alebo nízke, sviečky kónického tvaru alebo sviečky s plastickým vzorom. Z medzistienok je možné vykrajovať formičkami rôzne vzory, preto táto činnosť môže byť zábavou pre veľkých aj malých.

NA VÝROBU SVIEČKY Z MEDZISTIENKY BUDEŠ POTREBOVAŤ

  • včeliu voskovú medzistienku
  • bavlnený metrážny knôt - my sme použili surový bavlnený knôt - veľkosť knôtu vyberaj podľa odhadovaného priemeru vyrábanej sviečky
  • Pomôcky: pravítko a zarezávací nožík (ak chceš sviečku nižšiu, ako je šírka medzistienky), vykrajovacú formičku, (ak chceš sviečku so vzorom), pevnú drevenú podložka, fén

POSTUP VÝROBY SVIEČOK Z MEDZISTIENOK

POSTUP VÝROBY SVIEČKY Z JEDNEJ MEDZISTIENKY

1.   NAHREJ MEDZISTIENKU FÉNOM

Voskové pláty sú veľmi krehké, pred prácou ich treba nahriať fénom, aby zmäkli a dali sa pekne tvarovať.

2.   UMIESTNI KNÔT NA MEDZISTIENKU

Na okraj medzistienky prilož bavlnený knôt a prstom ho dobre zatlač do zmäknutého vosku. Na jednom okraji nechaj knôt pretŕčať a zvyšok knôtu odstrihni. 

3.  ZROLUJ MEDZISTIENKU

Pred stáčaním môžeš ešte raz medzistienku zahriať, aby bol vosk pekne tvárny a aby sa Ti pri rolovaní nelámal. Začni stáčať medzistienku od okraja s knôtom. Sviečku napevno roluj a priebežne si kontroluj, či máš zarovno okraje. 

4.  ZATLAČ OKRAJE MEDZISTIENKY

Na záver ešte zatlač okraje medzistienky prstom a sviečka je hotová. 

POSTUP VÝROBY SVIEČKY Z VIACERÝCH MEDZISTIENOK

1.  PREREŽ MEDZISTIENKU

Ak chceš vyrobiť nižšiu sviečku, ako je šírka medzistienky, medzistienku si vopred nahrej a potom ju ostrým zarezávacím nožíkom prerež po dĺžke na výšku požadovanej sviečky. Pomôž si pravítkom.

2.  ZOPAKUJ KROK 1 – 3 Z VÝROBY SVIEČKY Z JEDNEJ MEDZISTIENKY

3.  PRILOŽ DRUHÝ PLÁT A POKRAČUJ V STÁČANÍ

Prilož druhý plát medzistienky presne k miestu, kde končí prvý plát a pokračuj v stáčaní sviečky. Ak medzitým druhý plát medzistienky stvrdol, opäť ho nahrej fénom, aby sa s ním dobre pracovalo a aby sa nelámal. 

4.  ZATLAČ OKRAJE MEDZISTIENKY

Na záver ešte zatlač okraje medzistienky prstom a sviečka je hotová. 

POSTUP VÝROBY SVIEČKY Z MEDZISTIENKY SO VZOROM

1.  VYKROJ VZOR

Kroky sú rovnaké, ako v predchádzajúcich postupoch, len z medzistienky, ktorá sa bude stáčať ako posledná, si ešte pred stáčaním, po nahriatí fénom, vykroj formičkou ľubovoľné vzory cca 4 – 5 cm od okraja medzistienky.

2.  STOČ POSLEDNÚ MEDZISTIENKU

V prípade, že robíš sviečku z jednej medzistienky, knôt si umiestni na okraj, kde nemáš vykrojené vzory. Ak vyrábaš sviečku hrubšiu, z viacerých medzistienok, poslednú medzistienku prilož k medzistienke na už stočenej sviečke stranou, kde nemáš vykrojené vzory. Zroluj medzistienku.

3.  ZATLAČ OKRAJE MEDZISTIENKY

Zatlač okraje medzistienky prstom.

4.  PRILEP VYKROJENÝ VZOR NA SVIEČKU

Na záver si môžeš sviečku dozdobiť vykrojenými vzormi. Stačí vykorejený vzor (v našom prípade to bola hviezdička) nahriať fénom, aby zmäkla a pritlačiť na vybrané miesto na sviečke. Fantázii sa medze nekladú. 

POSTUP VÝROBY KÓNICKEJ SVIEČKY Z MEDZISTIENKY

1.  MEDZISTIENKU PREREŽ PO UHLOPRIEČKE

Nahriatu medzistienku prerež za pomoci pravítka po uhlopriečke. 

2.  UMIESTNI KNÔT NA MEDZISTIENKU

Knôt umiestni na široký okraj medzistienky a prstom zatlač do zmäknutého plátu. Knôt nechaj pretŕčať pri špici a zvyšok knôtu odstrihni.  

3.  ZROLUJ MEDZISTIENKU

Pri stáčaní medzistienky sa zameraj na spodný okraj sviečky, aby bol zarovno.

4.  ZATLAČ OKRAJE A DNO SVIEČKY

Na záver ešte zatlač okraje medzistienky prstom a tiež zarovnaj a zatlač spodnú stranu sviečky, aby pekne stála. 

VÝROBA SVIEČOK Z VČELIEHO VOSKU 

Z medzistienok, rovnako ako z včelieho vosku, sa dajú vyrábať aj sviečky klasickým spôsobom, t. j. roztopením vosku a jeho naliatím do foriem.  Preto, ak Ti zostane medzistienka, v ktorej sú povykrajované vzory, môžeš ju stopiť a vyrobiť si z nej napríklad čajové sviečky.

Výroba sviečok z medzistienok môže byť zábavnou, náučnou a kreatívnou činnosťou aj pre deti. Želáme Ti veľa radosti a tvorivých nápadov pri výrobe točených sviečok! 

Zaži s nami voňavú tvorivú terapiu!