*TÝŽDEŇ DOPRAVY ZDARMA* Od 15. 7. do 21. 7. 2024 pri nákupe tovaru v minimálnej hodnote 29 EUR dopravu zaplatíme za teba. 

VÝROBA SVIEČOK V NÁDOBÁCH

Na výrobu prírodnej kontajnerovej sviečky budeš potrebovať
Výroba sviečok – postup

Sviečky v nádobách sa v súčasnosti tešia naozaj veľkej popularite. Takéto sviečky sa nazývajú aj „kontajnerové“. Na ich výrobu nepotrebuješ žiadnu formu, ani sa nemusíš báť vyberania stuhnutého odliatku z formy, pretože sviečky zostávajú v nádobe (v tzv. kontajneri), v ktorej si ich vyrobíš. Stačí, ak doma nájdeš vhodnú nehorľavú nádobu, ktorou môže byť napríklad sklenený alebo keramický pohár či dóza, zaváraninový pohár, hlbšia miska, hliníková dóza a pod. Kontajnerové sviečky sú bezpečnejšie, pretože nádoba ich chráni pred prevrhnutím a topiaci sa vosk nevyteká, ale zostáva v nádobe.

Na výrobu kontajnerových sviečok vyberaj vosky, ktoré sú určené na nalievanie do nádob. Takéto vosky sú mäkšie, ako vosky na výrobu sviečok vo formách, pekne priľnú k stenám nádoby a nepraskajú. My sme použili sójový vosk NaturWax.

Pamätaj na to, že ak si chceš vyrobiť čisto prírodnú sviečku, je potrebné, aby nielen vosk, ale aj všetky ostatné suroviny, ktoré použiješ, boli čisto prírodné – či už je to farba, vôňa alebo knôt. 

NA VÝROBU PRÍRODNEJ KONTAJNEROVEJ SVIEČKY BUDEŠ POTREBOVAŤ

  • vosk na kontajnerové sviečky – napr. sójový vosk NatureWax – pre lepšiu predstavu, koľko vosku budeš potrebovať, tak my sme napríklad minuli na sviečku v 50 ml dóze 40 g sójového vosku; zavisí to samozrejme aj od toho, ako veľmi nádobu naplníš
  • vhodnú nehorľavú nádobu na sviečky – napr. sklenený pohár, zaváraninový pohár, dóza, keramická nádoba, plechová dóza
  • prírodný knôt – napr. bavlnený s podstavcom alebo drevený knôt – veľkosť knôtu vyberaj podľa priemeru vyrábanej sviečky; pri výrobe sviečok zo sójového vosku sa odporúča použiť hrubší (väčší) knôt, ako je odporúčaný priemer sviečky; ak máš príliš širokú nádobu alebo je priemer nádoby väčší, ako je odporúčaný priemer na Tvoj knôt, môžeš použiť aj viac knôtov súčasne do jednej nádoby, pričom ich rovnomerne rozmiestni po nádobe
  • prírodné farbivo vosku – voliteľné, ak chceš vyrobiť farebnú sviečku - my sme použili ružové farbivo a kávov-hnedé farbivo - stačí použiť malý kúsoček farbiva - cca 0,05 - 0,1 % objemu vosku; intenzitu farby si môžeš prispôsobiť pridaním viac alebo menej farbiva
  • esenciálny olej podľa vlastného výberu – voliteľné, ak chceš vyrobiť voňavú sviečku (Pozor! Ak chceš, aby Tvoja sviečka bola prírodná, vyhni sa použitiu vonných olejov, ktoré sú zložené zo syntetických zložiek.)
  • Pomôcky: nádoba na topenie vosku, nádoba na vodný kúpeľ, drevené miešatko, obojstranné samolepky na pripevnenie knôtu na dno nádoby (voliteľné), držiak knôtu (príp. drevené špajdle, čínske paličky, štipec atď.)

VÝROBA SVIEČOK - POSTUP

1.   ROZTOP VOSK

Vosk nasyp do vhodnej nádoby na topenie. Ideálne je, ak použiješ nádobu s rúčkou a so zobáčikom, ktorý Ti uľahčí nalievanie roztopeného vosku. Vosk daj topiť do vodného kúpeľa na sporák na mierny oheň. Občas ho môžeš premiešať, ale zbytočne ho neprehrievaj.

2.   PRIDAJ FARBIVO VOSKU

Keď je vosk úplne roztopený, odstav ho zo zdroja tepla a pridaj do neho kúsoček farbiva vosku. Dôkladne premiešaj, aby sa farbivo úplne rozpustilo a aby bola zmes pekne rovnomerne zafarbená. Nezabudni, že farba hotovej sviečky bude menej výrazná, ako je farba roztopeného vosku, preto s tým počítaj. Ak chceš vedieť, ako bude vyzerať stuhnutá sviečka, stačí kvapnúť pár kvapiek roztopeného vosku napr. na tanierik. Vosk rýchlo stuhne a Ty získaš ihneď predstavu o farbe svojej hotovej sviečky, takže v prípade potreby môžeš pridať ďalšie farbivo.

3.   PRIDAJ ESENCIÁLNY OLEJ

Ak chceš vyrobiť voňavú sviečku, pridaj esenciálny olej podľa vlastného vkusu a dôkladne premiešaj. Do sójového vosku NatureWax sa odporúča pridať maximálne 6 % vône.

4.   PREDHREJ NÁDOBU

Hlavne sklenené nádoby je potrebné pred tým, ako do nich pôjdeš nalievať roztopený vosk, predhriať, napr. v rúre alebo v mikrovlnke. Zamedzí sa tým vytváraniu tzv. „máp“ na stenách formy a vosk ľahšie priľne k nádobe. 

5.   UMIESTNI KNÔT DO NÁDOBY

Vyber správnu veľkosť knôtu a pripevni držiak knôtu pomocou obojstranne lepiacich samolepiek na dno nádoby. Niektoré knôty, napr. drevené alebo povoskované bavlnené, môžeš umiestniť do nádoby aj bez držiaka, lebo tie sa dajú do vosku zapichnúť. Vtedy sa knôty do nádoby umiestňujú až po naliatí a stuhnutí časti vosku, aby sa mali do čoho zapichnúť. Nezabudni, že ak použiješ drevený knôt, je potrebné ho vopred zastrihnúť na požadovanú dĺžku, lebo knôt v hotovej sviečke by sa už cez okraj nádoby ťažko skracoval.

6.   ZAFIXUJ KNÔT

Pomocou držiaka, paličiek alebo štipca zafixuj knôt na svojom mieste.

7.   NALEJ ROZTOPENÝ VOSK DO NÁDOBY

Vosk by pri nalievaní do nádoby nemal byť príliš horúci. Nalievaj ho pomaly. Bavlnené knôty môžu zostať vyčnievať z vosku 1 – 3 cm, ale drevené knôty len 3 - 4 mm. 

8.   SVIEČKU NECHAJ STUHNÚŤ

Vosk nechaj úplne stuhnúť. Doba tuhnutia závisí od veľkosti vyrábanej sviečky, zvyčajne je to niekoľko hodín. Počas tuhnutia môžeš vosk v okolí knôtu prepichávať ihlou alebo špajdlami, aby sa zabránilo vzniku vzduchových bublín.

9.   ZASTRIHNI KNÔT

Odstráň držiak knôtu a ak treba, zastrihni bavlnený knôt na požadovanú dĺžku.  

Sviečku nezapaľuj hneď, odporúča sa počkať minimálne 12 hodín od jej výroby!

Zaži s nami voňavú tvorivú terapiu!