*TÝŽDEŇ DOPRAVY ZDARMA* Od 15. 7. do 21. 7. 2024 pri nákupe tovaru v minimálnej hodnote 29 EUR dopravu zaplatíme za teba. 

VÝROBA PRÍRODNÉHO OSVIEŽOVAČA VZDUCHU

Komerčne predávané osviežovače vzduchu majú zvyčajne veľmi prenikavú arómu, čo možno niekomu vyhovuje, ale vieš, koľko škodlivých látok obsahujú? Skús si niekedy prečítať zloženie práve toho svojho. Používaním takýchto syntetických vôní škodíš sebe aj prírode.

A pritom výroba prírodného osviežovača je taká jednoduchá, že ju zvládne naozaj každý. V recepte nie sú použité žiadne syntetické vonné kompozície, ale len čisté esenciálne oleje a vôňu môže zvýrazniť aj použitie hydrolátu ako základu na výrobu izbového spreja. Takáto kombinácia prírodných vôní dodá Tvojmu bytu úžasnú botanickú vôňu a zároveň dezinfikuje ovzdušie, pretože všetky esenciálne oleje majú v sebe v rôznej miere antimikrobiálny účinok. Výberom vhodného esenciálneho oleja si môžeš zvoliť aj ďalšie benefity, ktorý od vône očakávaš a vyrobiť si tak aróma zmes, ktorá bude pôsobiť upokojujúco a relaxačne alebo naopak povzbudzujúco a energizujúco. Prípadne možno oceníš vôňu, ktorá v období vírusových ochorení pomôže pri problémoch s dýchacími cestami. Možností je veľa a voľba je na Tebe.

Na výrobu prírodného izbového spreja budeš potrebovať len 3 ingrediencie: Prírodný osviežovač vzduchu

    • 100 ml hydrolátu alebo destilovanej vody
    • ½ čajovej lyžičky Polysorbátu 80
    • 30 kvapiek (cca 1 ml) čistého esenciálneho oleja alebo zmesi esenciálnych olejov
    • fľašku s rozprašovačom


Hydrolát je kvetinová alebo bylinná voda, ktorá je vedľajším produktom pri výrobe esenciálnych olejov v procese parnej destilácie. Ak nemáš hydrolát, môžeš použiť aj destilovanú vodu, ale my uprednostňujeme práve hydroláty, pretože tie už majú svoju typickú jemnú prírodnú vôňu a tým, že sú zvyčajne konzervované, majú aj dlhšiu trvanlivosť ako destilovaná voda. 

Esenciálne oleje môžeš použiť podľa svojho vkusu alebo účinku, ktorý od vône očakávaš. Môžeš si aj namiešať viac jednodruhových olejov. Stačí dodržať odporúčané dávkovanie – celkovo 30 kvapiek (cca 1 ml). A tiež si môžeš vybrať z hotových zmesí esenciálnych olejov, ktoré sú už vopred namiešané tak, aby boli zamerané na riešenie nejakého problému alebo potreby.

Emulgátor, v našom prípade Polysorbát 80, je nevyhnutnou zložkou tejto aróma zmesi, pretože esenciálne oleje nie sú miešateľné s vodou a bez emulgátora by sa spolu nespojili. Polysorbát  je ľahko biologicky odbúrateľný, a tak nezaťažuje naše životné prostredie.

Fľaška s rozprašovačom by mala byť sklenená alebo hliníková, pretože v plastových obalov esenciálne oleje reagujú a znehodnocujú sa. Ak si zakúpiš hydrolát od nás v 100 ml balení, sklenenú fľaštičku z neho môžeš použiť rovno ako obal na svoj osviežovač, takže „zabiješ dve muchy jednou ranou“. :)

POSTUP VÝROBY PRÍRODNÉHO OSVIEŽOVAČA VZDUCHU

Do fľašky s rozprašovačom nalej 100 ml hydrolátu alebo destilovanej vody. Potom vo vhodnej nádobe, najlepšie v malom sklenenom poháriku alebo v malej sklenenej fľaštičke, zmiešaj ½ čajovej lyžičky Polysorbátu 80 a 30 kvapiek esenciálnych olejov. Zmes vlej do fľašky s rozprašovačom, v ktorej je už pripravený hydrolát. Fľašku uzatvor a dobre pretrep, aby sa všetky zložili spojili a premiešali.

A izbový sprej je hotový! Aké jednoduché! A pritom bezpečné pre Tvoje zdravie aj pre našu prírodu!

Zaži s nami voňavú tvorivú terapiu!