*TÝŽDEŇ DOPRAVY ZDARMA* Od 15. 7. do 21. 7. 2024 pri nákupe tovaru v minimálnej hodnote 29 EUR dopravu zaplatíme za teba. 

VÝROBA SVIEČOK V POLYKARBONÁTOVÝCH FORMÁCH

Na výrobu prírodnej sviečky budeš potrebovať
Postup výroby prírodnej sviečky v polykarbonátovej forme

Sviečky sú nielen neodmysliteľnou súčasťou rôznych arómaterapeutických procedúr, ale aj obľúbeným bytovým doplnkom či dekoráciou na hocijakú slávnostnú príležitosť. 

Prinášame Ti návod, ako si vyrobíš svoje vlastné prírodné samostatne stojace sviečky. Takéto sviečky sa nazývajú aj "pilierové" a na ich výrobu budeš potrebovať formy na sviečky. Zároveň musíš vybrať vhodný vosk, taký, ktorý je určený na pilierové sviečky, pretože tento vosk je dostatočne tvrdý, aby sa hotová sviečka dala z formy pekne vybrať. 

Na výrobu sviečok sme použili dva druhy vosku - palmový a sójový. Z každého vosku vyrobíš sviečku s iným povrchom - palmové sviečky majú kryštalickú štruktúru pripomínajúcu námrazu na okne a sójové sviečky zas krásne hladký lesklý povrch. Vyber si, aká bude tá Tvoja sviečka. 

NA VÝROBU PRÍRODNEJ SVIEČKY BUDEŠ POTREBOVAŤ

  • vosk na pilierové sviečky - napr. palmový vosk C09 alebo sójový vosk Pillar, prípadne včelí vosk - my sme použili 250 g vosku na každú sviečku
  • polykarbonátovú formu na sviečky
  • prírodný knôt - my sme použili vystužený bavlnený knôt - veľkosť knôtu vyberaj podľa priemeru vyrábanej sviečky
  • prírodné farbivo vosku - ak chceš vyrobiť farebnú sviečku - my sme použili oranžové farbivo - stačí použiť malý kúsoček farbiva - cca 0,05 - 0,1 % objemu vosku, my sme na 250 g vosku použili 0,2 g farbiva, ale Ty si intenzitu farby prispôsob podľa seba pridaním viac alebo menej farbiva
  • esenciálny olej podľa vlastného výberu - ak chceš vyrobiť voňavú sviečku (Pozor! Ak chceš, aby Tvoja sviečka bola prírodná, vyhni sa použitiu vonných olejov, ktoré sú zložené zo syntetických zložiek) - my sme použili cca 30 kvapiek pomarančového esenciálneho oleja na jednu sviečku, ale intenzitu vône si môžeš zvoliť podľa svojho vkusu
  • kovovú ihlu a tmel na utesnenie formy - sú súčasťou zakúpenej polykarbonátovej formy
  • Pomôcky: nádoba na topenie vosku, nádoba na vodný kúpeľ, drevené miešatko

POSTUP VÝROBY PRÍRODNEJ SVIEČKY V POLYKARBONÁTOVEJ FORME

1.   ROZTOP VOSK

Vosk nasyp do vhodnej nádoby na topenie. Ideálne je, ak použiješ nádobu s rúčkou a so zobáčikom, ktorý Ti uľahčí nalievanie roztopeného vosku z nádoby do formy. Vosk daj topiť do vodného kúpeľa na sporák na mierny oheň. Vosk môžeš občas premiešať. Zbytočne ho neprehrievaj.

2.   UPEVNI KNÔT DO POLYKARBONÁTOVEJ FORMY

Kým sa topí vosk, umiestni knôt do polykarbonátovej formy. Odstrihni takú dĺžku knôtu, aby presahoval na každej strane výšku formy. Knôt prevleč cez úzky otvor vo forme (tento úzky otvor je určený na knôt, z opačnej strany je širší otvor, ktorý slúži na nalievanie roztopeného vosku do nádoby) a na vonkajšej strane formy urob uzlík. Otvor ešte utesni plastickým tmelom. Druhý koniec knôtu napni a zafixuj pomocu ihly v drážkach vo forme.

3.   PRIDAJ FARBIVO VOSKU

Keď je vosk úplne roztopený, odstav ho zo zdroja tepla a pridaj do neho kúsoček farbiva vosku. Dôkladne premiešaj, aby sa farbivo úplne rozpustilo a aby bola zmes pekne rovnomerne zafarbená. Nezabudni, že farba hotovej sviečky bude slabšia, ako je farba roztopeného vosku, preto s tým počítaj. Ak chceš vedieť, ako bude vyzerať stuhnutá sviečka, stačí kvapnúť pár kvapiek roztopeného vosku napr. na tanierik. Vosk rýchlo stuhne a Ty získaš ihneď predstavu o farbe svojej hotovej sviečky, takže v prípade potreby môžeš pridať ďalšie farbivo.

4.   PRIDAJ ESENCIÁLNY OLEJ

Ak chceš vyrobiť voňavú sviečku, pridaj esenciálny olej podľa vlastného vkusu a dôkladne premiešaj. 

5.   NALEJ ROZTOPENÝ VOSK DO FORMY

Vosk by pri nalievaní do formy nemal byť príliš horúci, tak počkaj s nalievaním pár minút po odstavení vosku zo zdroja tepla. Vosk nalievaj pomaly.

6.   SVIEČKU NECHAJ STUHNÚŤ

Doba tuhnutia vosku závisí od veľkosti vyrábanej sviečky, zvyčajne je to niekoľko hodín, my odporúčame sviečku vo forme nechať tuhnúť do druhého dňa.

7.   VYBER SVIEČKU Z FORMY

Po úplnom stuhnutí vosku odstráň z formy ihlu a tmel, odstrihni uzlík na knôte a sviečku skús opatrne vybrať z formy jemným ťahaním za druhý koniec knôtu. Ak to nejde, nevadí, neťahaj sviečku z formy von nasilu. Vlož sviečku s formou na pár minút do mrazničky. Po vybratí zohrej formu v rukách - tým sa sviečka mierne zmrští a začne sa oddeľovať od stien formy. Opäť potiahni za knôt a teraz by sa už sviečka mala dať z formy ľahko vytiahnuť. Zastrihni knôt na dĺžku cca 1 - 2 cm a Tvoja vlastná prírodná sviečka je hotová!

Pred prvým zapálením sviečky je dobré počkať minimálne 12 hodín od jej výroby.

Želáme Ti, nech Ti prinášajú radosť nielen vlastnoručne zhotovené sviečky, ale aj celý proces ich výroby!

Zaži s nami voňavú tvorivú terapiu!