VÝROBA NÁPLNE DO VONNÉHO DIFUZÉRA
Trstinové difuzéry sú obľúbenou súčasťou arómaterapie a tiež elegantným interiérovým doplnkom. Ponúkajú jednoduchý, účinný a bezpečný spôsob neustáleho uvoľňovania vône do priestoru prostredníctvom difúznych tyčiniek ponorených do arómatickej zmesi. Trstinové difuzéry sú vhodné aj pre miesta, kde je zakázané manipulovať s otvoreným ohňom, teda tam, kde by sa sviečky nemohli použiť (napr. školské zariadenia, priestory, kde hrozí nebezpečenstvo vznietenia horľavých látok, pri zvieratách atď.), preto sú vhodnou alternatívou arómalámp.
Na výrobu trstinového difuzéra budeš potrebovať len zopár surovín a zopár pomôcok.
Nevyhnutnou surovinou na výrobu arómaterapeutickej zmesi sú esenciálne oleje. Tie tvoria srdce aróma zmesi. Pri výrobe arómaterapeutickej zmesi sa vyhni používaniu vonných olejov, pretože tie obsahujú syntetické zložky a nemajú žiadne terapeutické účinky. Na výrobu svojej aróma zmesi môžeš použiť buď len jeden vybraný esenciálny olej, alebo si môžeš esenciálne oleje aj namiešať. Tu však treba postupovať veľmi opatrne, odporúčame začať so zmesou dvoch, maximálne troch druhov esenciálnych olejov. Je dôležité vybrať si oleje, ktoré sa navzájom dopĺňajú, vytvárajú vyváženú arómu a nemajú protichodné terapeutické účinky. Ak si na miešanie esenciálnych olejov netrúfaš, siahnuť môžeš aj po hotovej zmesi esenciálnych olejov, ktoré sú vopred namiešané tak, aby boli zamerané na riešenie určitého konkrétneho problému alebo potreby, existujú napr. zmesi na uvoľnenie a relaxáciu, zmesi na povzbudenie a koncentráciu, zmesi určené na podporu imunity či riešenie problémov s dýchacími cestami.
Samozrejme, samotné esenciálne oleje na výrobu arómaterapeutickej zmesi stačiť nebudú. Je potrebné ich rozriediť v tzv. nosiči. Tým nosičom môže byť rastlinný olej, hydrolát (t. j. kvetinová alebo bylinná voda), destilovaná voda, alkohol alebo hotové bázy určené na prípravu arómatických zmesí.
Potrebovať budeš aj nejaké pomôcky:
- vhodná nádoba - najlepšie sklenená alebo keramická, s úzkym hrdlom, aby sa arómaterapeutická zmes príliš rýchlo neodparovala do ovdzušia
- difúzne tyčinky - trstinové alebo bambusové; ich počet závisí od veľkosti difúznej nádoby, veľkosti tyčiniek a od požadovanej intenzity vône; zvyčajne sa používa 6 - 8 kusov
- nádoba s uzáverom - na zmiešanie jednotlivých surovín
Prinášame Ti niekoľko receptov na výrobu trstinového difuzéra, pri použití rôznych nosičov vône.
A) VÝROBA NÁPLNE DO VONNÉHO DIFUZÉRA S VEGÁNSKOU EKO BÁZOU
- 80 - 85 % EKO bázy na výrobu difuzéra
- 15 - 20 % esenciálneho oleja alebo zmesi esenciálnych olejov podľa vlastného výberu
Príprava arómaterapeutickej zmesi na trstinový difuzér s použitím EKO bázy je veľmi jednoduchá a praktická. Báza spoľahlivo rozpúšťa esenciálne oleje a zároveň zabezpečuje dlhšiu výdrž hotovej aróma zmesi. Je vegánska, ekologická, bezpečná a netoxická.
B) VÝROBA NÁPLNE DO VONNÉHO DIFUZÉRA S RASTLINNÝM OLEJOM
- 85 % ľahšieho rastlinného oleja
- 15 % esenciálneho oleja alebo zmesi esenciálnych olejov podľa vlastného výberu
- pár kvapiek vitamínu E (max. 1 %) - voliteľná prísada;, slúži ako konzervanta a antioxidant, na predĺženie trvanlivosti hotového produktu
Rastlinné oleje sú často používanými nosičmi na riedenie esenciálnych olejov pri výrobe aróma zmesí do trstinových difuzérov. Vyberaj rastlinné oleje, ktoré sú ľahšie a nemajú príliš výraznú vlastnú vôňu. Vhodný je napr. mandľový olej. Nosné oleje riedia esenciálne oleje, spomaľujú ich odparovanie a napomáhajú ich postupnému uvoľňovaniu cez trstinu. Ak chceš predĺžiť trvanlivosť svojho hotového produktu, pridaj aj pár kvapiek vitamínu E.
C) VÝROBA NÁPLNE DO VONNÉHO DIFUZÉRA S VODOU ALEBO HYDROLÁTOM
- 96 % destilovanej vody alebo hydrolátu (kvetinovej alebo bylinnej vody)
- 2,5 % esenciálneho oleja alebo zmesi esenciálnych olejov podľa vlastného výberu
- 1,5 % polysorbátu
Aróma zmes do difuzéra s použitím vody alebo hydrolátu ako nosiča sa rýchlejšie odparuje ako aróma zmes s použitím olejového nosiča. Ak si zvolíš ako základ hydrolát, čo je vlastne vedľajší produkt pri výrobe esenciálnych olejov, získaš základ vône už zo samotného hydrolátu, pretože ten má svoju veľmi jemnú, príjemnú vôňu. Esenciálne oleje však nie sú vo vode rozpustné, preto je potrebné pri tejto kombinácii surovín použiť emulgátor, ktorý tieto dve inak nezmiešateľné zložky spojí. Týmto emulgátorom je polysorbát, ktorý je ľahko biologicky odbúrateľný, a tak nezaťažuje naše životné prostredie.
Pri výrobe aróma zmesi z týchto surovín zmiešaj najskôr polysorbát s esenciálnymi olejmi a následne zmes pridaj do vody alebo hydrolátu a premiešaj.
POSTUP VÝROBY NÁPLNE DO VONNÉHO DIFUZÉRA
Všetky suroviny vlej do vhodnej nádoby. Ak máš nádobu na trstinový difuzér so šróbovacím uzáverom, tak môžeš zmes zarábať priamo v nej, ak nie, použi nejakú nádobu so šróbovacím uzáverom, napr. zaváraninový pohár alebo sklenenú fľašu. Nádobu uzatvor a poriadne pretrep, aby sa zložky zmesi spojili.
Zmes nechaj 2 - 3 dni odstáť, potom prelej do nádoby s úzkym hrdlom (ak si teda zmes nezarábal/a priamo v nádobe, v ktorej zostane). Do nádoby vlož difúzne tyčiny a trošku premiešaj. Tyčinky absorbujú arómatickú zmes z difúznej nádoby a po niekoľkých hodinách ju postupne začnú uvoľňovať do ovzdušia. Je vhodné tyčinky po niekoľkých dňoch otáčať v nádobe. Intenzitu vône si reguluješ množstvom tyčiniek ponorených v aróma zmesi.