DOPRAVA ZDARMA pri nákupe tovaru od 66 EUR. Rýchle doručenie. Viac info

SUŠENÉ KVETY A BYLINKY - viac ako len prirodzená krása a vôňa v tvojom domove

Úvod

Tipy na využitie sušených kvetov a byliniek

 1. Aróma zmesi pre osvieženie vzduchu
 2. Bylinkové kúpele pre relaxáciu
 3. Výroba domácej kozmetiky
 4. Výroba sviečok a vonných voskov
 5. Vonné vrecúška pre skrinky a zásuvky
 6. Bytové dekorácie s prírodným dotykom 
 7. Handmade projekty s prírodnými materiálmi


Univerzálne recepty na prípravu macerátov a tinktúr so sušenými bylinkami

ÚVOD

Sušené kvety a bylinky sú nielen estetickým doplnkom každého interiéru, ale aj prírodným zdrojom vôní a liečivých účinkov. Ich využitie je takmer neobmedzené, a preto ti prinášame niekoľko nápadov, ako ich môžeš efektívne využiť vo svojom každodennom živote.


TIPY NA VYUŽITIE SUŠENÝCH KVETOV A BYLINIEK

Ponúkame ti inšpirácie aj s presnými návodmi, ako môžeš využiť potenciál sušených kvetov a byliniek nielen v arómaterapii, ale aj v prírodnej domácej kozmetike, či pri výrobe sviečok a rôznych dekorácií:

 • Aróma zmesi pre osvieženie vzduchu
 • Bylinkové kúpele 
 • Výroba domácej kozmetiky
 • Výroba sviečok a vonných voskov
 • Vonné vrecúška pre skrinky a zásuvky
 • Bytové dekorácie s prírodným dotykom
 • Handmade projekty s prírodnými materiálmi

1. ARÓMA ZMESI PRE OSVIEŽENIE VZDUCHU

Zmiešaj sušené bylinky s alkoholom a vytvor si vlastný prírodný osviežovač vzduchu. Tento jednoduchý spôsob umožňuje nielen očistiť vzduch od nepríjemných pachov a priniesť do miestnosti príjemnú vôňu, ale môže aj blahodarne vplývať na psychiku a zdravie tvoje, aj tvojich blízkych.

Návod na prípravu prírodného osviežovača:

V malom pohári zmiešaj ½ šálky sušených byliniek (napr. levanduľu, citrónovú trávu, lupienky ruží) a ½ šálky liehu alebo vodky. Fľaštičku uzavri a nechaj zmes vylúhovať aspoň 2 týždne. Potom ju prelej cez jemné sitko do fľašky s rozprašovačom a používaj ako osviežovač vzduchu.


2. BYLINKOVÉ KÚPELE 

Pridaj do svojho kúpeľa sušené kvety ako ružové lupienky alebo levanduľu pre maximálnu relaxáciu tela aj mysle. Ak máš problémy s podráždenou pokožkou, vyskúšaj rumanček, nechtík alebo ďalšie bylinky, ktoré majú upokojujúce účinky.

Návod:

Pred kúpeľom si priprav vrecúško s 1 – 2 šálkami sušených byliniek (napríklad levanduľu alebo nechtík). Vrecúško vlož do vane s teplou vodou a nechajte lúhovať asi 10 – 15 minút. (Ak ti nevadia plávajúce bylinky alebo kvety v kúpeli, môžeš ich pridať priamo do vody aj bez vrecúška.) Potom si užívaj arómaterapeutický kúpeľ so všetkými jeho benefitami. Inšpirovať sa môžeš článkom na našom blogu "Príprava arómaterapeutického kúpeľa". 


3. VÝROBA DOMÁCEJ KOZMETIKY

Sušené bylinky ako nechtík, levanduľa alebo rumanček, môžeš využiť pri príprave vlastnej kozmetiky. Z nich si môžeš vyrobiť hojivé krémy, pleťové výluhy alebo domáce peelingy, čím si zaručíš prírodnú a zdravú starostlivosť o pleť.

Návod na prípravu hojivého krému:

V miske vo vodnom kúpeli rozpusti 2 lyžice včelieho vosku. Pridaj 3 lyžice rastlinného oleja a nechaj ich spolu roztaviť. Potom pridaj 1 lyžicu sušených byliniek (napr. rumanček alebo nechtík) a nechaj ich lúhovať asi 10 minút. Zmes potom prelej cez jemné sitko a nalej do čistého pohára alebo dózy. Po vychladnutí máš hotový hojivý krém.

 


4. VÝROBA SVIEČOK A VONNÝCH VOSKOV

Pridaj sušené kvety a bylinky do vosku pri výrobe domácich sviečok alebo vonných voskov. Tieto dekoratívne prvky nielenže potešia tvoj zrak, ale aj prevoňajú tvoju domácnosť príjemnou vôňou.

Návod:

Roztop rastlinný vosk vo vodnom kúpeli. Keď je vosk úplne roztavený, pridaj doň sušené kvety a bylinky podľa vlastnej voľby. Zmes premiešaj a nalej do formy pre sviečky alebo vonné vosky. Po vychladnutí máš hotové vonné sviečky alebo vosky.

Návod na výrobu sviečok odlievaných z foriem nájdeš na našom blogu a rovnako aj návod na výrobu vonných voskov s bylinkami.

Môžeš si vyrobiť aj sviečky v nádobách, napr. v pohári a sušené bylinky dekorovať len po povrchu sviečky. Samozrejme, aj návod na výrobu sviečok v nádobách nájdeš na našom blogu.


5. VONNÉ VRECÚŠKA PRE SKRINKY A ZÁSUVKY

Naplň vrecúška sušenými bylinkami a umiestni ich do skriniek, zásuviek alebo šatníkov. Okrem tradičnej levandule môžeš využiť aj iné bylinky ako lupienky ruží, citrónovú trávu, rumanček alebo iné kvety a bylinky podľa svojej preferencie.

Návod:

Do malého látkového vrecúška naplň 1 – 2 lyžice sušených byliniek (napríklad levanduľu). Vrecúško dobre uzavri a umiestni do skrinky alebo zásuvky. Pre intenzívnejšiu vôňu jednoducho poprepichuj vrecúško ihlou.

 


6. BYTOVÉ DEKORÁCIE S PRÍRODNÝM DOTYKOM

Sušené kvety sú ideálnym doplnkom pre tvoje bytové dekorácie. Takto si môžeš ozdobiť a prevoňať hocijaký priestor, či už je to obývačka, spálňa, kúpeľňa, toaleta, chodba alebo tvoja kancelária.

Návod:

Stačí nasypať sušené kvety alebo bylinky do sklenenej vázy alebo na podložku z dreva, keramiky či kameňa a hneď získaš krásny a voňavý prvok do svojej domácnosti alebo na svoje pracovisko.

Náš tip:

Ak chceš zároveň zvlhčiť ovzdušie, môžeš premiešať sušené kvety s kúpeľovou soľou. Ideálna je napríklad hrubozrnná ružová himalájska soľ. Účinok ešte zvýšiš, ak na soľ kvapneš pár kvapiek vybraného esenciálneho oleja.


7. HANDMADE PROJEKTY S PRÍRODNÝMI MATERIÁLMI

Ozdob svoje pozvánky, pohľadnice alebo obaly darčekov sušenými kvetmi a bylinkami. Tieto prírodné prvky môžeš využiť aj pri tvorbe vlastných dekoračných predmetov alebo obrazov, čím dodáš svojim projektom originálny a osobitný vzhľad.

Sušené kvety sú všestranne celoročne využiteľné, pri vianočnom tvorení zas oceníš napr. badián a škoricovú kôru.


Sušené kvety a bylinky sú skvelým spôsobom, ako pridať do tvojho domova prírodnú krásu a vôňu. Okrem toho majú aj liečivé účinky a môžu byť využité vo viacerých oblastiach tvojho života. Daj im šancu a uvidíš, ako sa stanú prírodnou, voňavou a užitočnou súčasťou tvojho každodenného života.UNIVERZÁLNE RECEPTY NA PRÍPRAVU MACERÁTOV A TINKTÚR S BYLINKAMI

Na záver ti prinášame univerzálne recepty na prípravu macerátu (olej s bylinkami) a tinktúry (lieh s bylinkami), ktoré môžeš použiť ako základ pre výrobu liečivej kozmetiky a arómaterapeutických zmesí:


Recept na prípravu macerátu s olejom

Potrebné suroviny:

    • Sušené bylinky (napr. nechtík, levanduľa, rumanček)
    • Rastlinný olej lisovaný za studena (napr. mandľový, jojobový)
      
Postup:

    1. Sušené bylinky umiestni do čistej a suchej nádoby (napr. do zaváraninového pohára).
    2. Zalej bylinky olejom tak, aby boli úplne pokryté.
    3. Nádobu tesne uzavri a umiestni na tmavé a suché miesto.
    4. Nechaj macerovať aspoň 2 – 4  týždne, občas pretrep.
    5. Po uplynutí času sceď olej cez jemné sitko alebo gázu do čistej nádoby.
    6. Macerát uchovávaj v tmavých fľašiach alebo sklenených dózach na chladnom mieste.
       
Tento macerát s olejom môžeš použiť ako základ pre prípravu kozmetických výrobkov ako sú krémy, hojivé mastičky, masážne oleje alebo pleťové výrobky.


Recept na prípravu tinktúry s liehom

Potrebné suroviny:

    • Sušené bylinky (napr. levanduľa, lupienky ruží, rumanček)
    • Lieh (napr. vodka, biely rum, isopropylalkohol)

Postup:

    1. Sušené bylinky umiestni do čistej a suchej nádoby (napr. do zaváraninového pohára).
    2. Zalej bylinky liehom tak, aby boli úplne pokryté.
    3. Nádobu tesne uzavri a umiestni na tmavé a suché miesto.
    4. Nechaj macerovať aspoň 4 – 6 týždňov, občas pretrep.
    5. Po uplynutí času sceď tinktúru cez jemné sitko alebo gázu do čistej nádoby.
    6. Tinktúru uchovávaj v tmavých fľašiach alebo sklenených dózach na chladnom mieste.
       
Túto tinktúru s liehom môžeš použiť ako základ pre výrobu arómaterapeutických zmesí, napr. osviežovačov vzduchu, alebo ju pridať do kozmetických výrobkov ako sú toniká, čistiace prostriedky alebo masážne oleje.

Upozornenie! Dôležité je dodržiavať hygienické pravidlá počas prípravy a skladovania týchto produktov, aby sa zabránilo kontaminácii a predĺžila sa ich trvanlivosť.