DOPRAVA ZDARMA pri nákupe tovaru od 66 EUR. Rýchle dodanie. Viac info.

PRÍPRAVA MASÁŽNEHO OLEJA

Základný recept na masážny olej
Základný recept na masážny olej so zníženým dávkovaním
Postup prípravy masážneho oleja
Výber nosného oleja
Výber esenciálneho oleja

Aróma masáže patria medzi najobľúbenejšie rituály arómaterapie. Ide o masáže, pri ktorých sa používajú esenciálne oleje získané z aromatických rastlín. Tieto esenciálne oleje majú širokospektrálne liečivé účinky a pôsobia nielen na fyzickej úrovni, ale aj na psychickej a emocionálnej.

Pri aróma masáži dochádza k stimulácii krvného obehu a vstrebávaniu molekúl esenciálnych olejov prostredníctvom pokožky. Zároveň dochádza k vdychovaniu týchto éterických molekúl, čo zosilňuje pôsobenie esenciálnych olejov. Takto vstrebané molekuly podporujú prospešné zmeny v tele aj mysli, pretože ovplyvňujú limbický systém v mozgu. Limbický systém je zodpovedný za naše emócie, ale má vplyv aj na srdcový rytmus, krvný tlak, dýchanie, pamäť a hormonálnu rovnováhu.

Vhodným výberom esenciálnych olejov môžeš dosiahnuť také účinky aróma masáže, ktoré práve potrebuješ, napr. uvoľniť myseľ a zrelaxovať, odbúrať stres a napätie, upokojiť pred spánkom, zlepšiť náladu, osviežiť a doplniť energiu, zmierniť bolesti, stimulovať imunitný systém a pod.

Na trhu nájdeš rôzne druhy masážnych olejov, ale nie každý bude vyhovovať Tvojim potrebám a Tvojmu typu pokožky. Pritom nie je nič jednoduchšie, ako vyrobiť si svoj vlastný  masážny olej v pohodlí domova.  

Masážny olej je zmesou rastlinných (nosných) olejov a esenciálnych olejov. Nosné oleje tvoria väčšinu objemu arómaterapeutickej zmesi a esenciálne oleje sú v nich zastúpené len v malom množstve, ale napriek tomu práve oni zabezpečujú teraputické účinky masáže. Keďže esenciálne oleje sú veľmi silné a koncentrované, pred ich aplikáciou na pokožku je potrebné zriediť ich v nosnom oleji. 

ZÁKLADNÝ RECEPT NA MASÁŽNY OLEJ

  • 98 – 100 ml nosného oleja
  • 2 % esenciálnych olejov – 2 ml (t. j. cca 60 kvapiek)
  • 8 - 10 kvapiek vitamínu E (voliteľná zložka) – zlepšuje stav pokožky a zároveň slúži ako konzervant, t. j. predlžuje trvanlivosť hotovej zmesi; odporúčame použiť hlavne vtedy, ak si vyrábaš masážny olej do zásoby
  • vhodná sklenená fľaška s dávkovačom

ZÁKLADNÝ RECEPT NA MASÁŽNY OLEJ SO ZNÍŽENÝM DÁVKOVANÍM – pre deti (5 – 12 rokov), pre osoby s citlivou pokožkou, pre seniorov, pre tehotné a dojčiace ženy, na  masáže tváre:

  • 98 – 100 ml nosného oleja
  • 1 % esenciálnych olejov – 1 ml (t. j. cca 30 kvapiek)
  • 8 - 10 kvapiek vitamínu E (voliteľná zložka) – zlepšuje stav pokožky a zároveň slúži ako konzervant, t. j. predlžuje trvanlivosť hotovej zmesi; odporúčame použiť hlavne vtedy, ak si vyrábaš masážny olej do zásoby
  • vhodná sklenená fľaška s dávkovačom

POSTUP PRÍPRAVY MASÁŽNEHO OLEJA

Do sklenenej fľaštičky s dávkovačom nalej nosný olej. Pridaj esenciálne oleje podľa vlastného výberu, fľaštičku uzatvor a poriadne pretrep, aby sa oleje dôkladne premiešali.  Olej je ihneď pripravený na použitie. Ak chceš zvýšiť účinok, môžeš masážny olej zahriať tak, že fľaštičku so zmesou na chvíľu ponoríš do teplej vody. 
V prípade, že masážny olej ihneď neminieš, je vhodné skladovať ho v uzavretej, tmavej sklenenej fľaši, na chladnom a tmavom mieste.

VÝBER NOSNÉHO OLEJA

Nosné oleje majú hydratačné účinky a ich výber zavisí predovšetkým od typu pokožky. Najlepšie je používať oleje lisované za studena, pretože tie si vďaka šetrnému spôsobu spracovania zachovávajú najviac živín a účinných vlastností.

Ako nosný olej môžeš použiť jeden rastlinný olej, ale môžeš si tiež vytvoriť svoju vlastnú zmes z viacerých rastlinných olejov.

Mandľový olej je pre svoje univerzálne použitie, neutrálnu vôňu a priaznivú cenu  jedeným z najčastejšie používaných nosných olejov. Má dobré hydratačné, regeneračné a omladzujúce účinky. Je mierne mastný, dobre sa kľže po pokožke, dokonale ju zvláčňuje  a zanecháva jemný lesk. Je veľmi jemný a vhodný pre suchú, zrelú, citlivú aj podráždenú pokožku, pre deti a tehotné ženy.

Pestrecový olej má výrazné hojivé, regeneračné a antioxidačné účinky, preto je veľmi vhodným olejom na liečebné masáže. Ošetruje a upokojuje poškodenú, podráždenú a spálenú pokožku, je vhodný na problematickú pokožku aj na kŕčové žily.

Argánový olej je v kozmetike veľmi ceneným olejom pre svoje mnohostranné blahodárne účinky na pokožku. Je bohatým zdrojom prírodného vitamínu E a skvalénu, vďaka čomu pokožku dôkladne regeneruje, spevňuje, zlepšuje jej pružnosť a eliminuje vrásky. Znižuje viditeľnosť strií a jaziev. Je vhodný na zrelú, na mastnú aj na problematickú pokožku.

Jojobový olej je voskovitý olej, pri nižšej teplote tuhne; má jemnú orieškovú arómu a výrazné zmäkčujúce vlastnosti. Je bohatý na vitamín E, ktorý mu dodáva silné antioxidačné vlastnosti, pokožke prináša pružnosť a elasticitu a zároveň predlžuje  trvanlivosť hotovej aróma zmesi. Reguluje tvorbu kožného mazu a je vhodný na všetky typy pokožky, predovšetkým na mastnú. Má rýchlejšiu absorbiu ako iné oleje, preto ho treba pri masáži častejšie nanášať.

VÝBER ESENCIÁLNEHO OLEJA

Výberom esenciálneho oleja si volíš nielen vôňu svojej masážnej aróma zmesi, ale aj druh masáže. Každý esenciálne olej má svoje špecifické terapeutické účinky. Pozor! Nezamieňaj si esenciálne oleje s vonnými olejmi! Vonné oleje obsahujú syntetické vône, prípadne sú zmesou prírodných a syntetických vôní, nemajú liečivé účinky a v arómaterapii sa vôbec nepoužívajú! Esenciálne oleje si vyberaj podľa toho, aký druh masáže si chceš dopriať.

Môžeš si vybrať z hotových zmesí esenciálnych olejov, ktoré sú už vopred namiešané tak, aby boli zamerané na riešenie nejakého problému alebo potreby alebo si môžeš namiešať svoju vlastnú kombináciu jednodruhových esenciálnych olejov, nezabudni pri tom dodržať dávkovanie spolu 2 % alebo 1 % esenciálnych olejov z celkového objemu masážnej zmesi.

Prinášame Ti zopár tipov ako si môžeš skombinovať rôzne esenciálne oleje podľa toho, čo očakávaš od  arómaterapeutickej masáže:

  • Relaxačná a upokojujúca masáž:  levanduľa, pomaranč, šalvia, rosalina, pačuli
  • Energizujúca a povzbudzujúca masáž: mäta, eukalyptus, citrón, citrónová tráva, klinček, rozmarín
  • Masáž na úľavu od bolesti hlavy a kĺbov: mäta, rozmarín, eukalyptus, šalvia, citrónová tráva, pomaranč, levanduľa
  • Športová masáž: tea tree, mäta, eukalyptus, citrón, citrónová tráva
  • Afrodiziakálna masáž: pačuli, klinček, ylang ylang, jazmín, ruža, neroli
  • Masáž pre deti (5 – 12 rokov): ravensara, levanduľa, citrón, pomaranč, mandarínka, rosalina

Upozornenie

Oleje vyrobené s použitím citrusových esenciálnych olejov  môžu po aplikácii na pokožku zvýšiť fotosenzibilitu, t. j. urobiť pokožku citlivejšiu na slnečné žiarenie. Mohlo by dôjsť k poškodeniu alebo k podráždeniu pokožky, k vzniku popálenín, škvŕn alebo alergií. Po použití takýchto olejov sa preto treba počas najbližších 12 hodín vyhýbať priamemu slnku.

Test znášanlivosti

Pred prvým použitím esenciálneho oleja odporúčame vykonať test znášanlivosti: Nanes kvapku esenciálneho oleja zriedeného v nosnom oleji na malú časť pokožky, napr. na vnútornú stranu lakťa. Po aplikácii pozoruj, či sa počas 24 hodín neobjavia nežiadúce reakcie, napr. podráždenie kože, bolesť hlavy, nevoľnosť, dýchacie ťažkosti alebo závraty.

Pri arómaterapeutickej masáži nezabudni ani na sviečky. Plamene horiacich sviečok dodajú Tvojej masáži tú správnu atmosféru. S nami si môžeš vyrobiť aj svoje vlastné, čisto prírodné sviečky. Všetko potrebné nájdeš tu.

Odporúčané produkty7