*TÝŽDEŇ DOPRAVY ZDARMA* Od 15. 7. do 21. 7. 2024 pri nákupe tovaru v minimálnej hodnote 29 EUR dopravu zaplatíme za teba. 

PRÍPRAVA ARÓMATERAPEUTICKÉHO KÚPEĽA

Čo je arómaterapeutický kúpeľ
Ako pripraviť arómaterapeutický kúpeľ
Druhy arómaterapeutického kúpeľa podľa účinku

Arómatické relaxačné kúpele patria oddávna medzi najobľúbenejšie arómaterapeutické procedúry. Ale vieš, ako si pripraviť arómaterapeutický kúpeľ? Ako správne pridať esenciálne oleje do kúpeľa? Ukážeme Ti, ako na to, aby bol aromatický kúpeľ príjemným zážitkom, aby bol pre Teba prínosný a nepodráždil Tvoju pokožku.

ČO JE ARÓMATERAPEUTICKÝ KÚPEĽ

V prvom rade si treba ujasniť, čo je arómaterapeutický kúpeľ. Nie je to len voňavý kúpeľ, ako si mnoho ľudí myslí, je to kúpeľ s liečivými terapeutickými účinkami, ktoré kúpeľu dodávajú čisté prírodné esenciálne oleje. V žiadnom prípade teda nepoužívaj vonné oleje alebo vonné kompozície, ktoré obsahujú škodlivé syntetické zložky a do arómaterapie vôbec nepatria. 

Naopak, esenciálne oleje sú skutočným bohatstvom prírody, ktoré v každej jednej svojej kvapke ukrývajú nespočetné množstvo účinných látok s rôznym pôsobením na naše emócie, myseľ, aj telo. Každý esenciálny olej pôsobí inak, takže výberom esenciálneho oleja si zároveň vyberáš aj účinky svojho arómaterapeutického kúpeľa. Môžeš si pripraviť kúpeľ relaxačný, energizujúci, osviežujúci, kúpeľ na zmiernenie prechladnutia a uvoľnenie dýchacích ciest alebo kúpeľ uvoľňujúci po fyzickej aktivite, či afrodiziakálny kúpeľ… možností je veľa.

Esenciálne oleje sú naozaj veľmi silné, na výrobu každej jednej malej fľaštičky tejto vzácnej tekutiny sa spotrebuje niekoľko kilogramov rastlinného materiálu, to však zároveň znamená, že sú vysoko koncentrované a v nezriedenom stave by mohli pokožku poškodiť a vyvolať rôzne alergické reakcie

Preto ak si myslíš, že esenciálny olej zriediš tým, že ho kvapneš do vody pri svojom kúpeli, tak sa mýliš! Esenciálne oleje nie sú miešateľné s vodou, zostali by plávať na hladine a dostali by sa do priameho kontaktu s pokožkou a sliznicami a mohli by spôsobiť práve vyššie zmienené nežiadúce účinky. Preto je potrebné esenciálne oleje pred pridaním do kúpeľa zriediť vo vhodnom tzv. nosiči, ktorým môže byť napr. soľ, mlieko alebo med.

AKO PRIPRAVIŤ ARÓMATERAPEUTICKÝ KÚPEĽ

My sme sa rozhodli pripraviť relaxačný afrodiziakálny kúpeľ a na tento účel sme vybrali zmes esenciálnych olejov Zmyselnosť od Ancient. Je to zmes esenciálnych olejov pačuli, bobúľ jalovca a ylang ylang, ktoré majú harmonizujúce, zahrievacie a afrodiziakálne účinky. 

Ako nosič esenciálneho oleja sme použili himalájsku ružovú jemnú soľ. Okrem toho, že spoľahlivo rozriedi esenciálne oleja, aby sa nedostali do priameho kontaktu s pokožkou, má soľný kúpeľ aj mnoho ďalších benefitov – pokožku dôkladne čistí, detoxikuje, zlepšuje metabolizmus, zmierňuje kožné problémy a zvyšuje imunitu.

Na dotvorenie romantickej atmosféry, ale tiež na doplnenie ďalších živín do kúpeľa, sme použili sušené lupienky ruží. Tie dodajú kúpeľu krásnu nežnú vôňu a pri lúhovaní uvoľnia do kúpeľa cenné látky, ktoré obsahujú, hlavne triesloviny, flavonoidy a silice. Majú protizápalové účinky a regenerujú, skrášľujú a spevňujú pokožku.

ZÁKLADNÝ RECEPT NA ARÓMATERAPEUTICKÝ KÚPEĽ

POSTUP PRÍPRAVY ARÓMATERAPEUTICKÉHO KÚPEĽA

 1. Do vane začni napúšťať horúcu vodu a pridaj do nej za hrsť sušených kvetov alebo byliniek.
 2. Kým sa sušené kvety lúhujú vo vode, kvapni do himalájskej soli 6 – 10 kvapiek vybraných esenciálnych olejov a zmes dôkladne premiešaj.
 3. Pridaj do kúpeľa zarobenú soľnú zmes s esenciálnymi olejmi a premiešaj, aby sa soľ rozpustila vo vode.
 4. Pre zvýšenie účinku kúpeľa, môžeš pokožku vopred jemne vymasírovať kefou. Následne bude schopná lepšie absorbovať všetky účinné látky z vody.
 5. Skontroluj, či má kúpeľ vhodnú teplotu, aby nedošlo k popáleniu pokožky. Odporúčaná teplota vody je 36 – 40 oC, ale pre deti, seniorov a tehotné ženy je táto teplota  nižšia – do 38 oC.
 6. A už len stačí stlmiť svetlá, zapáliť sviečky, pustiť tichú relaxačnú hudbu a ponoriť sa do voňavého kúpeľa. Kúpeľ by mal trvať 20 – 30 minút a dopriať si ho môžeš 2 – 3-krát do týždňa!

  DRUHY ARÓMATERAPEUTICKÉHO KÚPEĽA PODĽA ÚČINKU

  Ako sme už spomínali vyššie, každý esenciálny olej pôsobí inak, takže výberom esenciálneho oleja si zároveň vyberáš aj terapeutické účinky aróma kúpeľa. Iné esenciálne oleje použiješ na relaxačný kúpeľ, iné na revitalizačný, iné napr. na úľavu od svalovej bolesti a samozrejme, iné esenciálne oleje a iné dávkovanie na kúpele pre deti.

  AKO VYBRAŤ ESENCIÁLNE OLEJE PRI RÔZNYCH DRUHOCH ARÓMATERAPEUTICKÉHO KÚPEĽA

  Prinášame Ti zopár tipov, ktoré esenciálne oleje sú vhodné na aký druh kúpeľa. Môžeš zvoliť jeden druh alebo skombinovať 2 – 3 viaceré druhy esenciálnych olejov, pričom je potrebné dodržať dávkovanie 6 – 10 kvapiek na jeden kúpeľ. (Pri kúpeľoch pre deti, tehotné ženy a seniorov je potrebné znížiť dávkovanie.)

  Afrodiziakálny kúpeľ: 

  klinček, pačuli, rozmarín, ruža, šalvia, ylang ylang, Zmes esenciálnych olejov Antistres, Zmes esenciálnych olejov Šťastie, Zmes esenciálnych olejov  Zmyselnosť

  Relaxačný kúpeľ: 

  citrón, levanduľa, mandarínka, mäta pieporná, medovka, pačuli, pomaranč, ravensara, rosalina, šalvia, Zmes esenciálnych olejov Relaxácia, Zmes esenciálnych olejov Antistres, Zmes esenciálnych olejov Šťastie, Zmes esenciálnych olejov  Zmyselnosť

  Energizujúci a revitalizujúci kúpeľ:

  borovica lesná, citrón citrónová tráva, eukalyptus, rozmarín, Zmes esenciálnych olejov Energia

  Kúpeľ na uvoľnenie dýchacích ciest:

  borovica lesná,  eukalyptus, mäta pieporná, medovka, nechtík, ravensara, rosalina, rozmarín, tea tree,  Zmes esenciálnych olejov Respirol

  Kúpeľ na zmiernenie bolesti hlavy a migrény:

  eukalyptus, levanduľa, mäta pieporná, rozmarín, šalvia, Zmes esenciálnych olejov Migrenol

  Kúpeľ na uvoľnenie svalovej bolesti:

  borovica lesná, citrónová tráva, eukalyptus, pomaranč, rozmarín, šalvia, tea tree, Zmes esenciálnych olejov Respirol

  Kúpeľ na zmiernenie kožných problémov:

  citrónová tráva, klinček, levanduľa, mandarínka, mäta pieporná, pačuli, pomaranč, rosalina, rozmarín, šalvia, tea tree

  Kúpeľ pre deti od 3 rokov:

  mandarínka, pomaranč, ravensara, rosalina, Zmes esenciálnych olejov Detský svet, Zmes esenciálnych olejov Detský neuralol, Zmes esenciálnych olejov Detský gripol

  Vyber si tie svoje esenciálne oleje a dopraj si liečivé terapeutický účinky, ktoré práve potrebuješ.

  Želáme Ti krásny voňavý zážitok!