DOPRAVA ZDARMA pri nákupe tovaru od 66 EUR. Rýchle dodanie. Viac info.

ESENCIÁLNE OLEJE PRE DETI

Môžu sa esenciálne oleje použiť pre deti?
Ktoré esenciálne (éterické) oleje sú vhodné pre deti?
Zmesi esenciálnych (éterických) olejov vhodné pre deti
Spôsoby používania esenciálnych olejov pre deti
Od akého veku dieťaťa je možné používať esenciálne oleje?
Zásady bezpečného používania esenciálnych olejov pre deti

MÔŽU SA ESENCIÁLNE OLEJE POUŽIŤ PRE DETI?

Esenciálne oleje (nazývané aj éterické oleje) sú veľmi silné koncentráty získané zo silíc voňavých liečivých rastlín. Sú veľmi účinné a dokážu pomôcť pri rôznych fyzických aj psychických problémoch. Máš obavy, či je vhodné používať esenciálne oleje aj pre deti? Áno, je to vhodné, esenciálne oleje môžu byť skvelým prírodným doplnkom pre celkové zdravie detí, pretože nielen pekne voňajú, ale prinášajú tiež mnohé zdravotné benefity.

Treba však zdôrazniť, že esenciálne oleje je potrebné používať opatrne, pretože deti majú citlivejšiu pokožku aj celý organizmus. Je potrebné vedieť, ktoré oleje je možné aplikovať deťom a predovšetkým poznať zásady ich bezpečného používania. 

KTORÉ ESENCIÁLNE OLEJE SÚ VHODNÉ PRE DETI?

esenciálne oleje pre deti

Nie všetky esenciálne oleje sú vhodné pre deti. Je potrebné vyberať oleje, ktoré sú  šetrné k jemnej detskej pokožke a pre detský organizmus. Medzi takéto jednodruhové esenciálne oleje patrí napr.: 

LEVANDUĽOVÝ OLEJ

Levanduľový olej (Lavandula angustifolia) je známy svojimi upokojujúcimi vlastnosťami a môže byť použitý na podporu relaxácie a zlepšenie kvality spánku. Vhodný je aj na upokojenie pokožky pri miernych podráždeniach alebo po bodnutí hmyzu.

MANDARÍNKOVÝ OLEJ

Mandarínkový olej (Citrus reticulata) má sladkú a ovocnú arómu a môže prispieť ku psychickému upokojeniu a k zlepšeniu nálady. Je vhodný aj na podporu zdravého spánku.

POMARANČOVÝ OLEJ

Pomarančový olej (Citrus sinensis) môže byť skvelým prírodným doplnkom pre starostlivosť o zdravie detí. Jeho príjemná sladká citrusová vôňa pomáha deťom cítiť sa šťastnejšie a uvoľnenejšie, stimuluje kreativitu a pomáha lepšie zvládať úzkosť a napätie. Prečisťuje ovzdušie a podporuje zdravý spánok.

ROSALINA

Rosalinový olej (Melaleuca ericifolia) je známy aj ako levanduľový čajovník. Jeho silné hojivé a atibakteriálne vlastnosti sú podobné čajovníkovému oleju, je však oveľa jemnejší. Má príjemnú, jemne kvetinovú vôňu a je jedným zo základných pilierov detskej arómaterapie. Môže byť použitý na podporu pokožky pri drobných podráždeniach, zápaloch alebo v prípade výskytu malých raniek. Pomáha tiež uvoľniť dýchacie cesty a zmierniť príznaky chrípky a prechladnutia. 

RAVENSARA

Ravensara olej (Ravensara aromatica) patrí rovnako ako rosalina k základným olejom používaným v detskej arómaterapii. Je to tzv. „olej na všetko“. Má citrusovú sladkú sviežu vôňu, pôsobí upokojujúco a podporuje kvalitný spánok. Bojuje proti vírusom a infekciám, podporuje imunitu a pomáha pri kožných problémoch. 

ZMESI ESENCIÁLNYCH (ÉTERICKÝCH) OLEJOV VHODNÉ PRE DETIesenciálne oleje pre deti zmesi

Okrem vyššie spomenutých jednodruhových esenciálnych olejov sú na trhu aj zmesi čistých esenciálnych olejov, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre rôzne špecifické potreby detí. Sú namiešané z viacerých druhov olejov a jednotlivé zložky zmesi sú vyberané tak, aby boli boli jemné a zároveň čo najúčinnejšie pre deti, a aby vzájomne zvyšovali výsledný efekt svojho pôsobenia.

DETSKÝ SVET

Detský svet je osviežujúca citrusová zmes esenciálnych olejov: červený pomaranč, citrón a mandarínka. Navodzuje pocit pokoja a pohody, podporuje dobrý spánok.

DETSKÝ GRIPOL

Detský gripol je zmes esenciálnych olejov: ravensara, citrón, eukalyptus citriodora, kosodrevina a niaouli. Je určená na pomoc pri chrípke a prechladnutí. Má antivírusové, antibakteriálne a expektoračné účinky. Používa sa ako prevencia v chrípkovom období, ale aj ako podporná liečba pri začínajúcej chrípke, angíne, ochorení dýchacích ciest, bronchitíde, prechladnutí, kašli a nádche.

DETSKÝ NERALOL

Detský neralol je zmes esenciálnych olejov: ravensara, ho-sho, levanduľa, mandarínka a petitgrain. Upokojuje myseľ a znižuje pocity úzkosti. Pomáha deťom, ktoré trpia nervozitou, rannou nevoľnosťou, úzkosťou, strachom alebo trémou.

SPÔSOBY POUŽÍVANIA ESENCIÁLNYCH OLEJOV PRE DETI

Výber spôsobu použitia esenciálneho oleja závisí od problému alebo stavu, ktorý je potrebné riešiť. Medzi najčastejšie formy používania esenciálnych olejov v detskej arómaterapii patria:

DIFÚZIA

Jedným z najčastejších a najpoužívanejších spôsobov používania esenciálnych olejov je difúzia. Dochádza pri nej k rozptýleniu esenciálnych olejov do vzduchu vo forme studenej pary. Stačí nakvapkať 2 – 3 kvapky esenciálneho oleja do elektrického difuzéra s vodou a následne si už len užívať blahodarné účinky arómaterapie priamo z ovzdušia. Pri vdychovaní sa účinné zložky esenciálnych olejov dostávajú cez nos do krvného obehu a následne ovplyvňujú celý organizmus.

Difúzia je vhodná pre:

  •  navodenie príjemných pocitov a psychická pohoda
  •  pokojný spánok
  •  proti úzkosti, strachu, depresii
  •  podpora sústredenia, zvýšenie koncentrácie a pozornosti
  •  vírusové ochorenia, ochorenia dýchacích ciest
  •  podpora imunity
  •  vyčistenie a dezinfekcia ovzdušia

MASÁŽ ESENCIÁLNYMI OLEJMIaróma masáž

Druhým najrozšírenejším spôsobom aplikácie esenciálnych olejov u detí je jemná masáž. Pri masáži dochádza k vstrebávaniu molekúl esenciálneho oleja cez kožu. Následne sa dostávajú do krvného obehu a odtiaľ k jednotlivým tkanivám a orgánom. 

Esenciálne oleje nikdy neaplikuj na detskú pokožku v koncentrovanom stave. Vždy ich treba vopred rozriediť v nosnom oleji, ktorým môže byť detský olej prípadne mandľový, jojobový alebo iný jemný kozmetický olej lisovaný za studena. Najlepšie je použiť olej v BIO kvalite, hlavne pri najmenších deťoch.

Dávkovanie esenciálneho oleja pre deti

Esenciálne oleje pri použití pre deti od 3 rokov by sa mali riediť v pomere 0,5 – 1,0 %, čo predstavuje 3 – 6 kvapiek esenciálneho oleja na 2 polievkové lyžice nosného oleja. Pre menšie deti zníž dávkovanie na polovicu. V zásade platí, že čím menšie deti, tým nižšie dávkovanie. Pri chronických zdravotných problémoch, ktoré sa prejavujú bolesťami alebo pri akútnych stavoch ako sú popáleniny alebo rezné rany, je možné krátkodobo zvýšiť dávkovanie na maximálne 2-násobok dávky.

Stačí rozmiešať potrebné množstvo esenciálneho oleja a použiť na masáž. Praktickým pomocníkom môže byť fľaštička s dávkovačom alebo s roll-on aplikátorom, za pomoci ktorého nanesieš olej priamo na pokožku dieťaťa.

Kedy je vhodná masáž a ako ju aplikovať?  

  •  navodenie príjemných pocitov a psychická pohoda - aplikovať lokálne, napr. na spánky alebo zápästie, príp. na celé telo okrem tváre
  •  pokojný spánok - aplikovať pred spaním buď lokálne, napr. na spánky alebo zápästie alebo na celé telo okrem tváre
  •  kožné problémy, zápaly, odreniny, popáleniny -  aplikovať lokálne na postihnuté miesto
  •  ochorenia dýchacích ciest - aplikovať lokálne na hrudník a chrbát
  •  posilnenie imunity - aplikovať lokálne na hrudník a chrbát, príp. aj zápästie
  •  bolesti bruška a kŕče - aplikovať lokálne na bruško 
  •  bolesti hlavy -  aplikovať lokálne na spánky, čelo, príp. aj zápästie
  •  bolesti svalov -  aplikovať lokálne na postihnuté miesto

Medzi ďalšie spôsoby použitia esenciálnych olejov pre deti patrí:

ARÓMA KÚPEĽdetský aróma kúpeľ

Aromatický kúpeľ sa používa napr. na celkové uvoľnenie tela aj mysle, na podporu imunity, pre pokojný spánok atď. Aj pri aróma kúpeli je potrebné vopred rozriediť esenciálne oleje vo vhodnom nosiči, napr. v rastlinnom oleji, pretože esenciálne oleje nie sú vo vode rozpustné. Zostali by plávať na povrchu hladiny a dostali by sa do priameho kontaktu s pokožkou alebo sliznicami, čo by mohlo spôsobiť podráždenie alebo alergické reakcie. 

INHALÁCIAnosný inhalátor 

Pri inhalácii ide o priame vdychovanie esenciálneho oleja buď pomocou nosového inhalátora, ktorý sa naplní esenciálnym olejom. Dieťa si vdychuje olej priložením inhalátora k nosnej dierke. Ďalším spôsobom ihnalácie je vdychovanie pary pod uterákom. Vtedy sa pridáva esenciálny olej do hrnca s horúcou vodou. Inhalácia je vhodná predovšetkým pri akútnych ochoreniach dýchacích ciest, ale môže sa použiť aj na zmiernenie psychického napätia, elimináciu stavov úzkosti, strachu alebo trémy.

ARÓMA ŠPERKYaróma prívesok

Nosenie vlastného aróma prívesku, v ktorom je na savej podložke nakvapkaný esenciálny olej predstavuje praktický spôsob, ako si nenápadne užívať blahodarné účinky arómaterapie počas dňa, napr. v škole. Je vhodný na navodenie pohody, podporu sústredenia v škole, na zníženie strachu a nervozity alebo na ochranu dieťaťa v kolektíve pred vírusovými ochoreniami.

OD AKÉHO VEKU DIEŤAŤA JE MOŽNÉ POUŽÍVAŤ ESENCIÁLNE OLEJE? 

Názory odborníkov, od akého veku dieťaťa je vhodné používať esenciálne oleje sa rôznia. Niektorí odporúčajú začať najskôr od 3 mesiacov veku dieťaťa, iní od 6 mesiacov a niektoré zdroje uvádzajú od veku 2 až 3 rokov. Výrobcovia esenciálnych olejov sa preto chránia a uvádzajú použitie pre svoje produkty pre deti od 3 rokov

Mnoho skúsených vyštudovaných arómaterapeutov používa esenciálnych oleje už pri bábätkách. Správnym používaním arómaterapie dokážu pomôcť bábätkám so suchou pokožkou, pri zapareninách, bolestiach bruška a kolikách, bolesti pri prerezávaním prvých zúbkov, či pri problémoch so zaspávaním. Pri najmenších deťoch sa esenciálne oleje často nahrádzajú hydrolátmi, ktoré sú oveľa jemnejšie a šetrnejšie. Takáto starostlivosť by však mala byť konzultovaná a vykonávaná pod dohľadom detského pediatra alebo odborného arómaterapeuta. 

ZÁSADY BEZPEČNÉHO POUŽÍVANIA ESENCIÁLNYCH OLEJOV PRE DETI

Vždy používaj len čisté esenciálne oleje zo spoľahlivých zdrojov. 

Nezamieňaj si esenciálne oleje s vonnými olejmi! Vonné oleje obsahujú syntetické zložky a rôzne aditíva, ktoré zvyšujú ich vôňu. Sú omnoho lacnejšie, ale nemajú žiadne terapeutické účinky a môžu byť dokonca škodlivé. Vonné oleje do arómaterapie nepatria a do tej detskej už vôbec nie! 

Vždy je dôležité používať esenciálne oleje uvážlivo a dávkovanie prispôsobiť veku, hmotnosti a pokožke dieťaťa. Pravidelne monitoruj reakcie pokožky a zastav používanie, ak sa objaví podráždenie alebo alergická reakcia.

Esenciálne oleje nie sú vhodné na vnútorné užívanie bez konzultácie s odborníkom na výživu alebo lekárom.

Skladovanie: Oleje skladuj v dobre uzavretej tmavej sklenenej fľaške, na chladnom a tmavom mieste. Zabezpeč, aby sa k nim nedostali deti. Náhodné požitie esenciálnych olejov môže viesť k poleptaniu sliznice, vyšplechnutie oleja na pokožku zas k popáleniu kože a pri vniknutí do oka k poškodeniu zdravia. Dbaj na bezpečnosť celej rodiny! 

Pri správnom používaní, dodržiavaní bezpečnostných zásad a výberom vhodných esenciálnych olejov, môže arómaterapia poskytnúť príjemný a prírodný spôsob starostlivosti o fyzické zdravie a duševnú pohodu dieťaťa.