💸 DOPRAVA ZDARMA pri nákupe nad 66 EUR      🚚  RÝCHLE DORUČENIE do 1 - 2 pracovných dní    🌿 PRÍRODNÉ SUROVINY      ♻ EKOLOGICKÉ BALENIE 

AKO VYBRAŤ SPRÁVNY KNÔT NA SVIEČKU

Druh sviečky
Druhy knôtov
Vhodná veľkosť knôtu
Skracovanie knôtu
Test horenia

Chceš si vyrobiť svoju vlastnú sviečku a nevieš sa zorientovať v širokej ponuke knôtov dostupných na trhu? Premýšľaš, ktorý knôt by bol vhodný práve pre tú Tvoju sviečku?

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, výber správneho knôtu je pri výrobe sviečky naozaj veľmi dôležitý a netreba ho podceňovať a už len to, že sa nad tým zamýšľaš, je dobrým znamením, pretože výberom správneho knôtu predídeš zbytočnému sklamaniu z vlastností svojej hotovej sviečky. Načo by Ti bola krásna sviečka, keby po zapálení pekne nehorela?

Aký knôt použiť na sviečku? Podľa čoho vyberať? 

Pri výbere knôtu je dôležité ujasniť si tieto základné fakty:

  1. Aký druh sviečky budeš vyrábať – pilierovú (odlievanú z formy) alebo kontajnerovú (nalievanú do nádoby, napr. do pohára)
  2. Aký druh knôtu budeš potrebovať
  3. Akú veľkosť knôtu budeš potrebovať

DRUH SVIEČKY

Ak sa chystáš vyrobiť si svoju sviečku, zrejme už máš jasno v tom, či chceš sviečku pilierovú, t. j. samostatne stojacu alebo kontajnerovú, teda sviečku v nádobe.

Na pilierové sviečky potrebuješ vhodné formy, z ktorých budeš sviečky odlievať a tvrdšie vosky, aby sa sviečky po stuhnutí dali z formy pekne vybrať a aby hotová sviečka pekne držala svoj tvar a nedeformovala sa po zapálení. Medzi takéto tvrdé vosky patrí napr. palmový vosk, parafín a niektoré druhy rastlinných voskov. 

Na pilierové sviečky je potrebné vyberať metrážne bavlnené knôty. Po stuhnutí vosku sa sviečka vyťahuje za knôt z formy von.

Na kontajnerové sviečky potrebuješ vhodné nádoby, napr. sklenené poháre, hliníkové dózy a pod. a vosky určené na kontajnerové sviečky. Tieto vosky sú mäkšie a dokážu pekne priľnúť na stenu nádoby. Patria sem niektoré druhy rastlinných voskov, napr. sójového alebo palmového, preto je dôležité čítať informácie od predajcu, na aký typ sviečky je daný vosk určený. 

Do kontajnerových sviečok je vhodné použiť bavlnené knôty s podstavcom alebo drevené knôty s podstavcom. Podstavec pomôže zafixovať knôt na dno formy. 

DRUHY KNÔTOV

Na trhu je široká ponuka knôtov na výrobu sviečok a vybrať ten správny môže môže byť niekedy riadny oriešok. 

Najčastejšie sa knôty vyrábajú z bavlnených vlákien alebo z dreva. 

BAVLNENÉ KNÔTY

Bavlnené knôty by mali byť vyrobené z čistej bavlny. Bavlna je prírodný materiál, ktorý horí bezo zvyšku,  pri horení nedymí a nesmrdí. Bavlnené knôty môžu byť metrážne (tzn. že si ich nastriháš na dĺžku, akú budeš potrebovať pre svoju sviečku) alebo sú už vopred nastrihané a upevnené do kovového podstavca. Strihané knôty bývajú zvyčajne potiahnuté vrstvou nejakého vosku prípadne sú navyše aj vystužené tzv. jadrom.

BAVLNENÉ METRÁŽNE KNÔTY

Bavlnené metrážne knôty sa predávajú zvyčajne nastrihané na jeden alebo viac metrov, niekedy sa predávajú celé cievky. Výhodou je, že si ich môžeš nastrihať presne na výšku konkrétnej sviečky. Pri výrobe kontajnerovej sviečky je vhodné upevniť odstrihnutý knôt do podstavca, ktorý uľahčí ich umiestnenie a fixáciu na dno nádoby.

Bavlnené metrážne knôty môžu byť surové alebo bielené. Bielené knôty sú dodatočne naimpregnované, čo im môže zabezpečiť ľahšie horenie. 

Metrážne knôty môžu byť nevystužené alebo vystužené.

A)  Nevystužené knôty sú pospletané z viacerých kusov bavlnených nití. Môžu mať plochý, hranatý alebo okrúhly tvar. Ide o cenovo najprijateľnejšie druhy knôtov. V našej ponuke nájdeš surové ploché bavlnené knôty, ktoré sú určené pre všetky druhy vosku.

B)  Vystužené knôty sú také, ktoré majú pomedzi bavlnené nite zapletené iné materiály alebo dovnútra knôtu vložené tzv. jadrá. Takouto výstuhou môže byť napr. papier alebo organické vlákno. Výstuha zabezpečuje väčšiu stabilitu knôtu vo sviečke, umožňuje ľahšie nasatie knôtu topiacim sa voskom a zároveň zlepšuje horiace vlastnosti sviečky. Druh výstuhy zvyčajne určuje, do akého druhu vosku sú knôty vhodné. Zvyčajne sa používajú iné výstuhy pre parafín, iné pre rastlinné vosky alebo pre včelí vosk, ale niektoré výstuhy môžu byť aj univerzálne. V našej ponuke nájdeš štvorcové bavlnené knôty vystužené jadrom z bavlneného vlákna s univerzálnym použitím do všetkých druhov vosku – rastlinného, včelieho a tiež do parafínu. 

BAVLNENÉ KNÔTY S PODSTAVCOM

Ide o bavlnené knôty vyrobené zo spletených bavlnených nití, ktoré sú vopred nastrihané na určitú dĺžku, napr. 2,5 cm na čajové sviečky alebo 12 cm na vyššie sviečky. Zvyčajne sú napevno vsadené do kovového podstavca, ktorý uľahčí fixáciu knôtu na dno nádoby – za pomoci trošky roztopeného vosku alebo špeciálnych samolepiek

Povrch týchto bavlnených knôtov je zvyčajne potiahnutý tenkou vrstvou vosku, ktorá zabezpečí lepšiu stabilitu knôtu a zároveň zlepší horiace vlastnosti sviečky. Často sa môžeš stretnúť s knôtmi potiahnutými vrstvou parafínu – tieto sú určené predovšetkým do parafínového vosku. Do rastlinných voskov odporúčame používať knôty potiahnuté rastlinnými voskami. 

Okrem vonkajšej vrstvy vosku, ktorá tvorí akúsi výstuhu, môžu byť knôty vystužené aj zvnútra. V našej ponuke nájdeš EKO knôty, ktoré sú 100 % prírodné, nebielené, bez chemikálií. Sú vyrobené z OEKO-TEX bavlny, potiahnuté zmesou prírodných voskov a vystužené papierovou niťou. Sú vhodné na použitie do rastlinných voskov, napr. do sójového, repkového, kokosového, palmového atď.

DREVENÉ KNÔTY

Drevené knôty sa dnes tešia veľkej obľube a horieť by mali v akomkoľvek vosku, ale odporúčame ich použiť predovšetkým do prírodných voskov, pretože krásne podčiarknú prírodný charakter Tvojej sviečky.

Drevené knôty môžu pochádzať z rôznych druhov dreva, pričom by malo byť samozrejmosťou, aby bolo drevo čisté a chemicky neošetrené. Môžu mať rôzny tvar, veľkosť, dĺžku či hrúbku. Môžu byť hladké alebo perforované, ploché alebo osadené do kríža. Niektoré môžu vydávať pri horení zvuk podobný praskajúcemu drevu. Samozrejme, aj drevené knôty nájdeš v našej ponuke.

Manipuláciu s drevenými knôtmi Ti opäť uľahčia kovové podstavce určené na drevené knôty. Stačí knôt vložiť do drážky podstavca a prípadne prstami zatlačiť pliešky, aby sa knôt v podstavci pevne zafixoval. Podstavec upevníš na dno nádoby pomocou trošky roztopeného vosku alebo pomocou špeciálnych samolepiek.

VHODNÝ DRUH KNÔTU

Aby sme Ti trošku uľahčili rozhodovanie, pripravili sme pre Teba aj prehľadnú tabuľku, ktorá Ti pomôže pri výbere vhodného druhu knôtu na sviečku:

VHODNÁ VEĽKOSŤ KNÔTU

Ak už máš jasno v tom, aký druh knôtu použiješ, na rade je výber vhodnej veľkosti knôtu. Samozrejmosťou je vybrať knôt dlhší, ako bude výška Tvojej sviečky, ale tam to nekončí. 

Správnu veľkosť knôtu je potrebné vyberať podľa priemeru vyrábanej sviečky.

Veľkosť knôtu je pri bavlnených knôtoch daná hrúbkou knôtu, pri drevených knôtoch ich šírkou, prípadne aj hrúbkou. Samozrejme, čím väčší priemer bude mať Tvoja sviečka, tým hrubší alebo širší knôt budeš potrebovať. Včelie a sójové vosky zvyčajne vyžadujú použitie väčšieho knôtu, ako iné druhy vosku, t. j. vyberaj vždy minimálne o jedno číslo väčší knôt, ako je odporúčaný priemer sviečky pri danom knôte.

Pýtaš sa, prečo je veľkosť knôtu taká dôležitá? Ak použiješ príliš veľký knôt, sviečka vyhorí príliš rýchlo a pri pilierovej sviečke bude vosk pri horení sviečky stekať po stranách. Ak naopak použiješ príliš malý knôt, sviečka nevyhorí celá, ale vytvorí sa v nej len vyhorený tunel a časť vosku zostane nevyhorená. 

Informácie o odporúčanom priemere sviečky by mali byť uvedené pri popise jednotlivých knôtov u každého predajcu. Nezabúdaj, že vždy ide len o odporúčaný priemer sviečky a každú kombináciu vosku, knôtu a ďalších použitých ingrediencií je potrebné odskúšať na konkrétnom druhu vyrábanej sviečky.

Náš tip: Ak je priemer Tvojej vyrábanej sviečky príliš veľký (t. j. máš príliš širokú formu alebo nádobu, v ktorej budeš sviečku vyrábať) a nemáš k nej dostatočne hrubý knôt, môžeš použiť viac knôtov súčasne. Môžeš ich dať spolu na jedno miesto alebo ich samostatne rovnomerne rozmiestniť v nádobe alebo v silikónovej forme. V polykarbonátovej forme býva len jeden otvor na knôt, tak tam sa samostatne rozmiestniť nedajú a niekedy môže byť problém prevliecť cez otvor vo forme hrubší bavlnený vystužený knôt, tak na to pamätaj.

SKRACOVANIE KNÔTU 

Pred prvým zapálením je potrebné knôt skrátiť. Bavlnené knôty môžu vyčnievať z vosku cca 1 cm, ale drevené knôty by mali byť len 0,3 – 0,5 cm nad úrovňou sviečky. 

Rovnako dôležité je aj pravidelné skracovanie knôtu pred jej opätovným zapálením. Zlepšuje sa tým kvalita a čistota horenia a predlžuje celková doba, počas ktorej bude sviečka horieť a robiť Ti radosť.

TEST HORENIA

Sviečky je dôležité pred prvým zapálením nechať „vyzrieť“ – spravidla niekoľko hodín až dní, táto doba býva väčšinou uvedená pri konkrétnom vosku. 

Vždy platí zásada, že pri výrobe väčšieho množstva sviečok je potrebné druh, veľkosť knôtu a horenie otestovať na jednej sviečke, ide o tzv. test horenia. Horenie sviečky totiž ovplyvňujú všetky použité ingrediencie, nielen vosk a knôt, ale napr. aj druh a množstvo použitých vôní, farbív, prípadne ďalších prísad.

Vyber si vhodný knôt pre svoju sviečku a uži si tú správnu atmosféru pri horiacom plamienku!

Zaži s nami voňavú tvorivú terapiu!