*TÝŽDEŇ DOPRAVY ZDARMA* Od 15. 7. do 21. 7. 2024 pri nákupe tovaru v minimálnej hodnote 29 EUR dopravu zaplatíme za teba. 

AKO SA ZBAVIŤ CHRÍPKY A PRECHLADNUTIA POMOCOU ARÓMATERAPIE?

Esenciálne oleje na chrípku a prechladnutie
Ako použiť esenciálne oleje pri chrípke a prechladnutí
Prevencia pred chrípkou a prechladnutím

Viróza, nádcha, kašeľ, bolesť hlavy… každý z nás to pozná. Často siahame po liekoch, hoci syntetické liečivá môžu priniesť aj rôzne nežiadúce účinky a na mnohé vírusové ochorenia ani účinné lieky neexistujú. Antibiotiká sa používajú na liečbu bakteriálnych infekcií, nie vírusových, medzi ktoré sa radí aj chrípka. A prečo antibiotiká na chrípku neúčinkujú? Pretože vírusy prenikajú do vnútra ľudskej bunky, kam na ne antibiotiká nemajú dosah, a preto ani nezaberajú. 

Čo teda zaberá na chrípku? Ako vyliečiť angínu bez antibiotík? Pomôcť môže arómaterapia, ktorá je založená na liečivej sile esenciálnych olejov.

Esenciálne oleje sú získavané z liečivých aromatických rastlín. Sú to zložité prchavé zlúčeniny, ktoré sú schopné preniknúť až do vnútra bunky k vírusu. Podľa rôznych výskumov a štúdií majú esenciálne oleje antivírusové vlastnosti, dokážu zničiť viaceré bakteriálne, plesňové aj vírusové patogény, a preto nám práve oni môžu pomôcť v boji s rôznymi infekčnými a vírusovými ochoreniami. 

ESENCIÁLNE OLEJE NA CHRÍPKU A PRECHLADNUTIE

esencialne oleje na chripkuMedzi esenciálne oleje účinné pri chrípke a prechladnutí patrí napríklad: tea tree, citrón, eukalyptus, mäta, rozmarín, citrónová tráva, šalvia, klinček, ravensara, rosalina.

Všetky vyššie uvedené esenciálne oleje majú niektoré spoločné účinky, ktoré oceníš pri chrípke a prechladnutí:

  • čistia ovzdušie, bojujú proti baktériám a vírusom,
  • sú účinné pri infekciách dýchacích ciest – pomáhajú pri bolesti hrdla, nádche a kašli,
  • zmierňujú príznaky chrípky,
  • znižujú bolesti hlavy,
  • podporujú vitalitu,
  • eliminujú únavu, stres a napätie.

Pri výbere svojho esenciálneho oleja sa teda môžeš riadiť napr. jeho vôňou, prípadne ďalšími charakteristikami a účinkami, ktoré sú typické pre jednotlivé oleje. Môžeš si tiež skombinovať viac druhov esenciálnych olejov. Pomôcť Ti môže aj tento stručný prehľad:

Tabuľka esenciálne oleje na chrípku a prechladnutie

AKO POUŽIŤ ESENCIÁLNE OLEJE PRI CHRÍPKE A PRECHLADNUTÍ

Esenciálne oleje môžeš použiť rôznymi spôsobmi, vyber si ten, ktorý Ti najviac vyhovuje, prípadne skombinuj viaceré spôsoby a zvýš tak výsledný efekt ich pôsobenia.

NAPAROVANIE

naparovanie s esenciálnymi olejmiNaparovanie je najúčinnejší spôsob, ako dosiahnuť rýchle terapeutické účinky pri chrípke a prechladnutí. Pri naparovaní dochádza k vdychovaniu esenciálnych olejov z vodnej pary. Stačí pridať 1 – 2 kvapky vybraných esenciálnych olejov do nádoby s takmer vriacou vodou, nakloniť sa nad nádobu, hlavu prekryť uterákom, zatvoriť oči a pomaly a zhlboka vdychovať vodnú paru po dobu 1 – 2 minút. Následne si dať krátku prestávku a tento postup niekoľkokrát zopakovať.

Účinok naparovania je možné zvýšiť rozmiešaním esenciálneho oleja v troche epsomskej soli a túto soľ pridávať po troche do nádoby s horúcou vodou.

Naparovanie nie je vhodné pre ľudí s citlivou pleťou a pre astmatikov.

U detí je potrebné znížiť dávku esenciálnych olejov, skrátiť čas naparovania a dbať, aby para nebola príliš horúca. Zároveň sa treba vyhnúť použitiu niektorých silných esenciálnych olejov, napr. eukalyptus, klinček, rozmarín, mäta.

PRIAMA INHALÁCIA ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Priama inhalácia esenciálnych olejovInhalácia esenciálnych olejov priamo z fľaštičky je ďalším účinným spôsobom, ako rýchlo dopraviť do tela prospešné látky. Na inhaláciu môžeš použiť tzv. nosový inhalátor, do ktorého si nakvapkáš pár kvapiek vybraného esenciálneho oleja a môžeš začať ihneď používať.  

Fľaštičku s esenciálnym olejom alebo nosový inhalátor prilož k jednej nosnej dierke, druhú si zapchaj a silne sa nadýchni. Postup zopakuj aj s druhou nosnou dierkou.

Takto inhalovať môžeš 3 - 5 krát denne.

LOKÁLNA MASÁŽ

Aplikácia esenciálnych olejov na pokožkuPri lokálnej masáži ide o aplikáciu zriedených esenciálnych olejov na pokožku, cez ktorú sa následne vstrebávajú do organizmu. Dochádza k rýchlemu lokálnemu účinku na nanášané miesto, ale zároveň molekuly esenciálneho oleja sa po prechode cez pokožku postupne dostanú až do krvného obehu, kde už pôsobia na celý organizmus.

Pred aplikáciou na pokožku je potrebné zriediť esenciálny olej vo vhodnom nosnom rastlinnom oleji, napr. v mandľovom alebo olivovom oleji.  

Zmiešaj čajovú lyžičku nosného oleja a 2 – 5 kvapiek vybraného esenciálneho oleja.  Zmes vmasíruj do pokožky hrudníka, na krk, čelo, spánky a zápästie. Masáž opakuj 2 – 3 krát denne.

Na nanášanie zmesí s esenciálnymi olejmi je vhodné použiť tzv. roll-on fľaštičky, ktoré majú aplikátor pre uľahčenie nanášania zmesi na pokožku.

Upozornenie:
U detí je vždy potrebné znížiť koncentráciu olejov, či už pri použití vdychovaním alebo aplikáciou na pokožku a vyberať jemné esenciálne oleje, ktoré sú vhodné aj pre deti. Použitie esenciálnych olejov u detí mladších ako dva roky sa vždy odporúča konzultovať s arómaterapeutom alebo lekárom.

PREVENCIA PRED CHRÍPKOU A PRECHLADNUTÍM

Nezabúdaj, že hlavnú úlohu v boji proti bakteriálnym a vírusovým ochoreniam zohráva prevencia a odolnosť organizmu voči chorobám. Preto je veľmi dôležité posilňovať imunitu zdravou stravou, dostatočnou pohybovou aktivitou, otužovaním, dostatkom spánku a vyvarovaním sa rôznych zlozvykov, ako je fajčenie alebo pitie alkoholu.

Ako prevenciu môžeš využiť aj niektoré ďalšie formy arómaterapie, napr. inhaláciu vhodných esenciálnych olejov z ovzdušia (prostredníctvom difuzéra alebo arómalampy), aromatický kúpeľ, celotelovú arómaterapeutickú masáž a pod.

Ako povedal Hippokratés: „Koho neuzdravia lieky, toho uzdraví príroda.“ 

Dôveruj prírode, vyskúšaj silu esenciálnych olejov a odvráť včas príznaky chrípky a prechladnutia!