*TÝŽDEŇ DOPRAVY ZDARMA* Od 15. 7. do 21. 7. 2024 pri nákupe tovaru v minimálnej hodnote 29 EUR dopravu zaplatíme za teba. 

AKO SA ZBAVIŤ AKNÉ PRÍRODNOU CESTOU

Čo je akné
Aknózna pleť - ako sa o ňu starať?
Čistenie aknóznej pleti hydrolátom a konjac hubkou
Tea tree olej na akné

ČO JE AKNÉ

Akné je častým sprievodným javom v období dospievania, kedy dochádza k mnohým hormonálnym zmenám, ale nemusí byť len problémom tínedžerov. Príčin vzniku akné môže byť veľa, jednou z nich je hormonálna nerovnováha, ale môže to byť aj stres, nesprávna životospráva alebo zlá strava. Napríklad konzumácia potravín s vysokým obsahom sacharidov alebo mliečnych výrobkov môže u niektorých ľudí zhoršiť akné.

Akné je zápalové ochorenie kože spojené s nadmerným vylučovaním kožného mazu, kedy sa koža dostatočne rýchlo neodlupuje a neobnovuje. Odumreté kožné bunky sa zachytia vo vnútri pórov, uzavrú sa zátkami mazu, čo vedie k množeniu baktérií a zápalovým procesom v podobe hnisavých vyrážok na tvári. 

Okrem fyzických symptómov môže akné spôsobiť aj emocionálny a psychický stres.

AKNÓZNA PLEŤ - AKO SA O ŇU STARAŤ?

Aknóznej pleti je potrebné venovať zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Na trhu je veľké množstvo prípravkov špeciálne určených na aknóznu pleť, ale existujú aj prírodné prípravky, ktoré sú účinné v starostlivosti o pokožku s výskytom akné. Tak prečo to neskúsiť prírodnou cestou?

ČISTENIE AKNÓZNEJ PLETI HYDROLÁTOM A KONJAC HUBKOUHydrolát na čistenie aknóznej pleti

Pred samotným ošetrením je potrebné pleť dôkladne vyčistiť a zbaviť ju odumretých buniek.

Na čistenie aknóznej pleti je vhodné použiť hydrolát. Je to bylinná alebo kvetinová voda, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe esenciálnych olejov parnou destiláciou. Obsahuje určité množstvo účinných látok z destilovaných liečivých arómatických rastlín. Na rozdiel od esenciálneho oleja je možné hydroláty aplikovať priamo na pokožku. 

Na čistenie pleti odporúčame použiť hubku konjac, ktorá sa vyrába z rastlinných vlákien. Táto prírodná špongia je jemná na čistenie a je aj ekologická, pretože je úplne biologicky rozložiteľná.

Čistenie pleti pomocou hydrolátu a konjac hubky je účinnou a zároveň jemnou metódou starostlivosti o pleť. Táto metóda je vhodná aj pre jemnú a citlivú pleť.

Postup čistenia pleti je nasledovný:Čistenie pleti konjac hubkou

 1. Vyber si vhodný hydrolát, napr. bylinnú vodu z aloe vera alebo kvetinovú vodu z damašskej ruže či levandule. Tieto hydroláty majú upokojujúce, protizápalové a antibakteriálne vlastnosti.
 2. Konjac hubku namoč pred použitím do teplej vody aspoň na 1 - 2 minúty, aby zmäkla.  
 3. Hydrolát nastriekaj pomocou rozprašovača priamo na tvár alebo ho nanes na zmäknutú konjac hubku.
 4. Jemnými krúživými pohybmi opatrne masíruj tvár konjac hubkou. Tento proces odstraňuje nečistoty, odumreté bunky a prebytočný maz. Hydrolát zvyšuje účinok čistenia a zároveň dodáva pleti potrebnú hydratáciu a regeneráciu.
 5. Po čistení si tvár dôkladne opláchni čistou vodou a osuš ju jemným uterákom.
 6. Na záver môžeš na pleť opäť naniesť hydrolát pomocou rozprašovača. Hydrolát pokožku upokojí, osvieži a zhydratuje.
 7. Po každom použití konjac hubku dôkladne opláchni teplou vodou a nechaj ju voľne vyschnúť. Odporúča sa hubku aspoň 1 – 2-krát do týždňa sterilizovať varom a následne vyžmýkať, aby sa zabránilo množeniu baktérií a plesní. Konjac hubku je potrebné pravidelne meniť podľa odporúčaní výrobcu, zvyčajne každé 2 - 3 mesiace.
 8. Používanie hydrolátu by malo byť súčasťou ranných a večerných rutín starostlivosti o pleť. Ranná aplikácia môže pomôcť zvlhčiť pleť a pripraviť ju na prípadnú aplikáciu krému alebo make-upu, zatiaľ čo večerná aplikácia môže pomôcť odstrániť nečistoty nahromadené počas dňa.

TEA TREE OLEJ NA AKNÉTea tree olej na akné

Medzi najznámejšie prírodné prípravky na zmiernenie prejavov akné patrí jednoznačne olej tea tree. Je to esenciálny olej získaný z listov liečivého austrálskeho čajovníka.

Účinnosťou čajovníkového oleja v boji proti akné sa zaoberala aj štúdia International Journal of Antimicrobial Agents z roku 2015. Štúdia potvrdila jeho širokospektrálnu antibakteriálnu a protizápalovú aktivitu pri ošetrovaní aknóznej pleti. Ukázalo sa, že pomohla pacientom s miernym až stredne ťažkým prejavom akné.

AKO RIEDIŤ TEA TREE OLEJ

Tea tree olej je veľmi silný a pri aplikácii priamo na pleť môže spôsobiť podráždenie alebo suchosť. Preto je dôležité riediť ho s nosným olejom.

Vhodný nosný olej na aknóznu pleť je napr. jojobový alebo argánový olej, pretože tieto oleje sú nemastné, regulujú tvorbu kožného mazu a nezanechávajú na pokožke mastný film. 

Odporúčaný pomer riedenia je zvyčajne 1 – 3 kvapky oleja tea tree na čajovú lyžičku nosného oleja.

LOKÁLNA APLIKÁCIA TEA TREE OLEJA

Tea tree olej rozriedený v nosnom oleji nanes iba na miesta postihnuté akné pomocou vatového tampónu, vatovej tyčinky alebo čistých prstov. Vyhni sa aplikácii na zdravú pokožku.

Riedený tee tree olej môžeš lokálne používať 1 – 2 krát denne, ale nie viac, aby nedošlo k podráždeniu pokožky.

APLIKÁCIA TEA TREE OLEJA NA CELÚ TVÁR

Pred aplikáciou na celú tvár je dobré vyskúšať reakciu na kúsku pleti, aby sa zistila prípadná nežiadúca reakcia, ktorou môže byť podráždenie alebo alergická reakcia.

Na tvár aplikuj tea tree olej rozriedený v nosnom oleji prípadne môžeš pridať niekoľko kvapiek oleja tea tree do Tvojho krému. Tea tree olej môže pomôcť v boji proti baktériám a akné, ale pôsobí tiež ako prevencia proti vzniku akné.

Aplikácia tee tree oleja na celú tvár je vhodná ako doplnkový spôsob starostlivosti o aknóznu pleť. Odporúčame používať ju maximálne 2 – 3 krát do týždňa. 

NAPAROVANIE PLETI S OLEJOM TEA TREENaparovanie s tea tree olejom

Olej z čajovníka sa môže pridať aj do naparovacej kúry na tvár. Takáto kúra pomôže uvoľniť póry a vyčistiť pleť. 

Postup naparovania tváre:

 1. Pleť dôkladne vyčisti.
 2. Kvapni pár kvapiek esenciálneho oleja do misky s horúcou vodou. Ešte účinnejšie je rozmiešať pár kvapiek čajovníkového oleja s polievkovou lyžicou soli. Použiť môžeš napr. epsomskú soľ.Zmes soli a esenciálneho oleja pridaj do misky s horúcou vodou a dôkladne premiešaj, aby sa soľ rozpustila.
 3. Prekry hlavu uterákom a podrž tvár nad parou po dobu 5 - 10 minút.
 4. Po ukončení naparovania si dôkladne opláchni tvár studenou vodou, aby sa uzavreli póry. Potom môžeš aplikovať ľahký hydratačný krém. Naparovanie pomôže otvoriť póry a pokožka bude lepšie pripravená absorbovať produkty starostlivosti o pleť.
 5. Na záver aplikuj rozriedený tee tree olej na miesta s výskytom akné.

Elimináciu akné a zlepšenie stavu pleti je možné sledovať až po niekoľkých týždňoch pravidelného používania tea tree oleja, preto treba byť trpezlivý. Ak však ani po 12 týždňoch nedôjde k zlepšeniu, je potrebné navštíviť dermatológa.  

Upozornenie:

Pamätaj, že menej je niekedy viac! Nepoužívaj príliš veľa oleja tea tree, aby nedošlo k preťaženiu pleti. Aj keď je vo všeobecnosti čajovníkový olej dobre znášaný, u malého počtu ľudí môže spôsobiť podráždenie. Ak máš citlivú pokožku, poraď sa so svojím dermatológom o vhodnosti použitia oleja tea tree.

Test znášanlivosti:

Tento proces starostlivosti o aknóznu pleť je potrebné vyskúšať najskôr na malej časti pokožky, najlepšie na vnútornej strane zápästia, aby si sa uistil, že nebudeš mať žiadnu nežiadúcu reakciu. Každá pleť je odlišná, preto je dôležité zistiť, ako Tvoj typ pleti bude reagovať na novú metódu starostlivosti.

„To, čo vytvorila príroda, je vždy lepšie ako to, čo bolo vytvorené umelo.“ (Marcus Tullius Cicero)